Noví členové bankovní rady ČNB podpoří tábor J. Rusnoka

08:22 | fa ra | Diskuze

Kurzový vývoj na středoevropských devizových trzích byl na počátku týdne klidný. Česká měna se včera opět držela v blízkosti úrovně kurzového závazku, když zůstala přilepená ke 27,02 CZK/EUR. Na pátečních hodnotách se včera obchodoval i maďarský forint. Jedinou měnou, která se včera oproti závěru minulého týdne obchodovala na silnějších úrovních, byl polský zlotý.

Foto: Web4Trader

Obchodníci reagovali na zprávu ratingové agentury Moody’s, která byla zveřejněna v pátek, až po zavření trhů. Klíčové je, že navzdory obavám některých hráčů na trhu, polský rating snížen nebyl. Pouze jeho výhled byl zhoršen z neutrálního na negativní.

Klíčovou informací z domova včera bylo zveřejnění jmen nových členů bankovní rady ČNB. Jak bylo mnohokrát avizováno, žezlo po guvernérovi Singerovi, by měl převzít dosavadní člen bankovní rady Rusnok. Zároveň končí mandát prof. Janáčkovi. Včera prezident Zeman uvedl, že 17. května budou novými členy bankovní rady jmenováni Vojtěch Benda a Tomáš Nidetzký. Oba by vzhledem ke své dosavadní historii měli doplnit tábor Jiřího Rusnoka. Jedná se o erudované profesionály. Žádný zlom v dosavadním přístupu bankovní rady k měnové politice čekat nelze. Kontinuita bude zachována. Není jediný důvod přehodnocovat v souvislosti s personálními změnami v ČNB náš názor na další směřování měnové politiky. Je naprosto nereálné očekávat opuštění kurzového závazku před koncem letošního roku a zůstává velmi nepravděpodobné posunutí ukončení tohoto režimu před polovinu příštího roku, na kdy je tento krok v současné době centrální bankou avizován. 

Pro dřívější opuštění kurzového závazku rozhodně nehovoří ani včera ráno publikovaná data produkčních cen za duben. Meziměsíční růst cen průmyslových výrobců zaostal za tržním očekáváním, meziroční pokles se dále prohloubil (z březnových -4,5 % na -4,7 %). Ceny zemědělských výrobců padaly ještě výrazněji (meziměsíčně o 3,0 %, meziročně o 7,2 %).

Dnešek bude pro makroekonomy malým svátkem. Bude totiž publikována statistika HDP za první tři měsíce letošního roku ve formě předběžného odhadu. Zajímavější to tentokráte bude o to více, že bude zveřejněna i revidovaná časová řada, a to hlavně kvůli úpravě sezónních faktorů. Náš odhad počítá s mezičtvrtletním růstem ve výši 0,2 %, z meziročního pohledu bychom měli být svědky zpomalení růstové dynamiky ze 4,0 % v Q4 15 na 2,9 %. Náš odhad mezičtvrtletního růstu patří mezi nejnižší na trhu, naopak u meziročního vzestupu patříme mezi optimisty. Důvodem tohoto rozporu je dle našeho názoru to, že většina analytiků na trhu nezohlednila výše zmíněnou očekávanou revizi časové řady. Zvolnění ekonomiky bylo patrné již v závěru loňského roku a tento trend zřejmě v prvních měsících letošního roku pokračoval.

Zatímco vloni byly hlavním tahounem, letos tomu bude naopak kvůli výpadku kofinancování projektů z evropských fondů v důsledku konce programového období a pomalého náběhu nového období. K tomu se přidávají problémy se studiemi Hodnocení vlivu na životní prostředí, „tzv. EIA“ u infrastrukturních staveb. Nicméně domácí poptávka by měla zůstat díky silné dynamice disponibilních příjmů domácností silná a dobré výsledky by měl potvrdit i zahraniční obchod.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.