Nově vydaná náboženská pravidla pro investice do zlata mohou miliónům muslimů otevřít trh

14:26 | Ne Ro | Diskuze

Trh se zlatem tento týden zaregistroval nový soubor pravidel, který by s ním mohl ve finále zamávat.

Foto: Bullion Vault

Šaríja standard pro investice do zlata (Shariah Standard on Gold - SSoG) představuje návod pro muslimy, jak využívat moderních finančních produktů se zlatem v souladu s nábožensko-politickým právem šaríja. Tímto krokem se otevírá trh s drahocenným kovem možné poptávce z muslimských zemí. Oznámily to účetní a auditorská organizace pro islámské finanční instituce (AAOIFI) a lobbistická organizace trhu se zlatem World Gold Council. Tento standard představuje průlom pro muslimské investory i pro zlatý průmysl, uvedl v prohlášení Aram Shishmanian, výkonný ředitel World Gold Council.

Před tímto standardem neexistovalo jasno, pokud šlo o muslimské investice do zlata, uvedl Shishmanian. Investice do zlata byly přípustné za předpokladu, že byla naplněna příslušná nařízení v rámci šaríje. Zlato v islámské víře patří do skupiny ribawi a muslimský obchodník si musí při obchodování se zlatem dávat pozor, aby naplnil všechny požadavky stanovené zákonem šaríja. Ribawi zahrnuje šest substancí, které jsou prodávány podle váhy a míry, mj. právě zlato.

Jan Skoyles a Mark O'Byrne z GoldCore podotýkají, že mnohým z 1,6 miliard lidí islámského světa (přibližně 25 % světové populace) se zavedením zmiňovaného standardu "více zpřístupní trh se zlatem na moderních finančních trzích". SSoG dovoluje muslimským investorům investovat do trezorového zlata, zlatých úsporných plánů, zlatých certifikátů, fyzického zlata, ETF či do akcií zlatých dolů, a to za určitých podmínek dle šaríje.

Společnost GoldCore v prvním čtvrtletí příštího roku spustí nabídku investic do fyzického zlata zcela v souladu se zákonem šaríja. SSoG pravděpodobně povede k nárůstu diverzity v nabízených produktech, týkajících se investic do zlata, z nichž některé budou v souladu se zákonem šaríja. Zavedením SSoG by mohlo dojít ke zvýšení důrazu na roli transakcí s fyzickým zlatem, což by mohlo způsobit, že by islámské finance potom "měly větší možnost stanovovat cenu zlata", uzavřeli Skoyles a O'Byrne.

Může však trvat i šest měsíců, než začne SSoG působit na krátkodobou a střednědobou cenu zlata, uvádí Chintan Karnani, šéfanalytik z Insignia Consultants. Z dlouhodobého hlediska je záhodno sledovat a následně určit, zdali množství investic v souladu s SSoG "nepředstavuje vážné ohrožení" současných způsobů stanovování ceny zlata.

Zdroj:mw, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Investoři zažívají žně. Daří se americkým akciím, zlatu i bitcoinu

Ilustrativní obrázek

Zlato rozjelo novou cenovou rally. Bude stříbro následovat?

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji ceny zlata

Ilustrativní obrázek

Zlato ve čtvrtek dosáhlo svého nového pětiletého maxima

Ilustrativní obrázek

Rusko masivně nakupuje zlato

Ilustrativní obrázek

Ruské celkové rezervy se blíží k 500 miliard dolarů, zastoupení zlata stále narůstáČti více
Ilustrativní obrázek

Koruna se na páru s eurem dostala poprvé od podzimu 2018 pod 25,50 EUR/CZK

Ilustrativní obrázek

Akcie německé thyssenkrup posilují o 6,71 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street zavřely blízko svých denních minim

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně slabší

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.