Nově vydaná náboženská pravidla pro investice do zlata mohou miliónům muslimů otevřít trh

14:26 | Ne Ro | Diskuze

Trh se zlatem tento týden zaregistroval nový soubor pravidel, který by s ním mohl ve finále zamávat.

Foto: Bullion Vault

Šaríja standard pro investice do zlata (Shariah Standard on Gold - SSoG) představuje návod pro muslimy, jak využívat moderních finančních produktů se zlatem v souladu s nábožensko-politickým právem šaríja. Tímto krokem se otevírá trh s drahocenným kovem možné poptávce z muslimských zemí. Oznámily to účetní a auditorská organizace pro islámské finanční instituce (AAOIFI) a lobbistická organizace trhu se zlatem World Gold Council. Tento standard představuje průlom pro muslimské investory i pro zlatý průmysl, uvedl v prohlášení Aram Shishmanian, výkonný ředitel World Gold Council.

Před tímto standardem neexistovalo jasno, pokud šlo o muslimské investice do zlata, uvedl Shishmanian. Investice do zlata byly přípustné za předpokladu, že byla naplněna příslušná nařízení v rámci šaríje. Zlato v islámské víře patří do skupiny ribawi a muslimský obchodník si musí při obchodování se zlatem dávat pozor, aby naplnil všechny požadavky stanovené zákonem šaríja. Ribawi zahrnuje šest substancí, které jsou prodávány podle váhy a míry, mj. právě zlato.

Jan Skoyles a Mark O'Byrne z GoldCore podotýkají, že mnohým z 1,6 miliard lidí islámského světa (přibližně 25 % světové populace) se zavedením zmiňovaného standardu "více zpřístupní trh se zlatem na moderních finančních trzích". SSoG dovoluje muslimským investorům investovat do trezorového zlata, zlatých úsporných plánů, zlatých certifikátů, fyzického zlata, ETF či do akcií zlatých dolů, a to za určitých podmínek dle šaríje.

Společnost GoldCore v prvním čtvrtletí příštího roku spustí nabídku investic do fyzického zlata zcela v souladu se zákonem šaríja. SSoG pravděpodobně povede k nárůstu diverzity v nabízených produktech, týkajících se investic do zlata, z nichž některé budou v souladu se zákonem šaríja. Zavedením SSoG by mohlo dojít ke zvýšení důrazu na roli transakcí s fyzickým zlatem, což by mohlo způsobit, že by islámské finance potom "měly větší možnost stanovovat cenu zlata", uzavřeli Skoyles a O'Byrne.

Může však trvat i šest měsíců, než začne SSoG působit na krátkodobou a střednědobou cenu zlata, uvádí Chintan Karnani, šéfanalytik z Insignia Consultants. Z dlouhodobého hlediska je záhodno sledovat a následně určit, zdali množství investic v souladu s SSoG "nepředstavuje vážné ohrožení" současných způsobů stanovování ceny zlata.

Zdroj:mw, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Vývoj cen komodit: Ropa (-1,36 %), Zemní plyn (+7,23 %), Zlato (+0,33 %), Měď (-1,65 %)

Ilustrativní obrázek

Vývoj cen komodit: Ropa (-1,39 %), zemní plyn (+0,97 %), pšenice (-0,58 %)

Ilustrativní obrázek

Vývoj cen komodit: Ropa (+1,40 %), Zemní plyn (+1,90 %), Zlato (-0,47 %), Měď (+0,28 %)

Ilustrativní obrázek

Vývoj cen komodit: Ropa (+2,29 %); zemní plyn (+0,92 %); zlato (-0,19 %)Čti více
Ilustrativní obrázek

Akcie společnosti Newell Brands klesají o téměř 20 %

Ilustrativní obrázek

Management Tui AG využil nízkých cen akcií společnosti k nákupu

Ilustrativní obrázek

Zámoří otevírá poslední seanci tohoto týdne růstem

Ilustrativní obrázek

Německý DAX na začátku pátečního obchodování klesá

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 15.2.2019

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.