Nová Směrnice o trzích finančních instrumentů (MiFID II) výrazně ovlivní algoritmické obchodování

15:19 | wa pe | Diskuze

V lednu příštího roku vstoupí v platnost nová Směrnice o trzích finančních instrumentů označovaná zkratkou MiFID II. Jednou z podstatných změn, které s sebou přinese, budou i nové regulace obchodování za pomocí algoritmů či vysokofrekvenčních systémů. 

Foto: Allan Ajifo

Pod pojmem algoritmické obchodování rozumíme systémy, ve kterých počítače vytvářejí a vykonávají obchodní rozhodnutí na základě předem zvolených strategií. Přímou souvislost pak má termín vysokofrekvenční obchodování, to využívá umístění serverů co nejblíže burzám, případně rychlé sítě pro přenos obchodních informací. Tyto systémy díky jejich rychlostní výhodě oproti ostatním účastníkům trhu provádějí ziskové obchody v řádech zlomků sekundy.  

Jak poskytovatelé, tak klienti služeb algoritmického a vysokofrekvenčního obchodování budou separátně povinni monitorovat a hlásit své algoritmy pro vytváření obchodních rozhodnutí i jejich provádění. Tlak na vyšší transparentnost bude ovšem především na straně poskytovatelů služeb. V článku 17 MiFID II se dočteme, že „investiční společnost, která využívá algoritmického obchodování, musí používat efektivní systémy pro řízení rizik, aby zajistila, že její obchodní systémy jsou odolné, mají dostatečnou kapacitu a nastaveny přiměřené limity, které předcházejí možnému vysílání chybných příkazů, jež by mohly vytvořit či přispět k tržnímu zmatku. “

Příslušné společnosti by měly být schopny zajistit své další fungování i v případě vážného selhání jejich obchodního systému. Dále od nich bude vyžadován pravidelný monitoring a testování systémů, budou podrobeny výročním šetřením či budou povinovány po dobu minimálně pěti let ukládat záznamy o činnosti jejich algoritmů. Používání algoritmického obchodování bude nutné hlásit regulačním úřadům, přičemž vysokofrekvenční systémy budou pravděpodobně podléhat i schvalovacímu procesu. MiFID II také klade vysoké organizační nároky na společnosti provozující algoritmické systémy, tak aby byly schopny zajistit dostatečné kontrolní a bezpečnostní mechanismy. 

Přestože je již dnes algoritmické a vysokofrekvenční obchodování spojeno s celou řadou regulací, nová opatření Evropské unie budou vyžadovat bezprecedentní míru spolupráce investičních společností s dohledovými orgány.

 

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Česká investiční platforma Bondster roste i v době koronavirové

Ilustrativní obrázek

Unikátní Aston Martin k výročí 100 let British Airways a 50 let Concorde

Ilustrativní obrázek

Pandemie přesunula investice online. Přežijí jen ti, kdo se tomu přizpůsobí

Rekordy v investicích. Trhy hledí na rok 2021 s optimismem

Rekordy v investicích. Trhy hledí na rok 2021 s optimismem

Ilustrativní obrázek

Měsíčník EU aktualit - PolitikaČti více
Ilustrativní obrázek

Korporátní dluhopisy s neinvestičním ratingem jsou drahé

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pokoření rekordu na německé burze

Ilustrativní obrázek

DAX roste v čele s automobilkami po doporučení pro Volkswagen a prvních výsledcích Stellantis

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela na kladné nule, Avast po výsledcích ztrácí

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 3.3.2021

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy v zeleném

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.