Nová měna v Zimbabwe vzbuzuje obavy z návratu hyperinflace

10:16 | wa pe | Diskuze

Zimbabwská centrální banka se kvůli nedostatku peněz v oběhu po několika letech vrací k „lokálnímu dolaru.“ Občané jsou kvůli obávám z hyperinflace k měně skeptičtí.

Foto: Harvey Barrison

 

Pokud se chystáte na dovolenou do Zimbabwe a potřebujete zjistit, čím v této africké zemi platit, nebudete to mít lehké. V oběhu se setkáte jak s čínským jüanem (CPY), tak s americkým dolarem (USD) či jihoafrickým randem (ZAR). Vlastní měna byla opuštěna v roce 2009 poté, co inflace dosáhla těžko představitelných 500 miliard %. Za svou stobilionovou bankovku tehdy občan Zimbabwe obdržel od centrální banky 40 centů (USD). 

Nyní centrální banka zavádí kvůli nedostatku hotovosti v oběhu nové bankovky s nominální hodnotou od dvou do dvaceti dolarů. Nová měna by měla být pevně fixována na americký dolar, to však většinu obyvatel země neuklidňuje. Kromě toho prohlásil guvernér centrální banky, John Mangudya, že 40 % všech vkladů v bance bude převedeno na jihoafrické randy (ZAR) a 10 % na euro (EUR).

Prodejci v hlavním městě Harare se obávají, že jejich zahraniční dodavatelé se budou zdráhat novou měnu přijímat. Doposud své dodávky totiž platili takřka výlučně v amerických dolarech. Zavedení nové měny kritizuje především opoziční strana MDC-Renewal, která nejnovější kroky centrální banky považuje za doslova cynické a pohrdávé vůči vlastnímu obyvatelstvu.

Hyperinflace z konce minulé dekády byla odstartována už v roce 2000, kdy došlo k hromadným konfiskacím půdy v soukromém držení podniků a jejímu předání drobným černošským farmářům. To mělo za následek desetiletí trvající recesi a  propad obchodní bilance se zahraničím způsobenou poklesem exportu zemědělských plodin. Prezident konfederace zimbabwského průmyslu prohlásil, že zavedení nové měny sice pomůže krátkodobě zmírnit nedostatek peněz v oběhu, neřeší však strukturální potíže ekonomiky, kterými jsou nadměrný import a nedostatek zahraničních investic. 

 zdroj: Bloomberg

 

 

Zdroj:Bloomberg, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.