Nová data ČSÚ prohlubují dilema centrálních bankéřů

11:11 | E V | Diskuze

Dnes zveřejněná data představovala první řádný test pro novou prognózu České národní banky.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Ta počítá pro loňské poslední čtvrtletí se zpomalením meziročního růstu HDP na 1,9 %, oproti předchozím 2,5 %. Dle zveřejněného odhadu Českého statistického úřadu však zpomalení tempa meziročního růstu tuzemského hospodářství překonalo nejen tržní odhady, ale i výhled ČNB.

Hlavní scénář projekce centrální banky naznačuje, že bychom neměli být svědky dalšího zpomalování. Naopak by v nadcházejících čtvrtletích mělo docházet k pozvolnému oživení domácího hospodářského růstu. Během nedávného představení své prognózy si však ČNB za tento optimistický výhled, do značné míry založený na tom, že se ekonomika sousedního Německa již odrazila ode dna, vysloužila značnou kritiku. Dle zveřejněného zápisu z posledního zasedání bankovní rady byla vůči tomuto optimismu skeptická i většina jejích členů.

V lednu jsme sice byli svědky dalšího zmírňování pesimismu panujícího v rámci německého i českého průmyslu, který v obou zemích reprezentuje značnou část ekonomiky, ale tvrdá data ukázala, že propad průmyslové produkce v samém závěru loňského roku výrazně překonal tržní očekávání. Do hry navíc vstupuje čínský koronavirus, který má potenciál hlavní předpoklad prognózy ČNB, tedy křehké ekonomické oživení v západní Evropě, značně narušit.

Spotřebitelské ceny dle ČSÚ v lednu zrychlily meziroční tempo svého růstu na 3,6 %. Inflace tak výrazně překonala nejen očekávání trhu, který počítal s udržením růstového tempa na dosavadních 3,2 %, ale i odvážnější odhad ČNB. Ačkoliv se jedná pouze o poslední údaj, z kterého nemá smysl vyvozovat dalekosáhlé závěry, silně se projevující inflační tlaky mohou v očích části kritiků nedávného zvýšení úrokových sazeb tento krok ČNB částečně ospravedlnit.

Měnová politika má ambici ovlivnit cenový vývoj vzdálený zhruba 12 až 18 měsíců a poslední čísla jsou pro ČNB již prohraná bitva. Pro měnovou politiku by odpoutání inflačního očekávání od dvouprocentního cíle nicméně představovalo výrazný problém. Toto riziko neberou dle zveřejněného zápisu z posledního zasedání bankovní rady její členové na lehkou váhu.

Inflaci táhnou vzhůru zejména rostoucí ceny potravin a stoupající náklady spojené s bydlením. Ani na jednu z těchto oblastí sice nemá měnová politika přímý vliv, přesto by ČNB v případě neaktivity a rostoucích cen riskovala ztrátu důvěry, že je schopna naplnit svůj hlavní cíl, kterým je cenová stabilita.

Poslední čísla tak dále prohloubila dilema, kterému čeští centrální bankéři čelí, tedy zda riskovat utahováním měnové politiky další zpomalení hospodářského růstu, či ponechat růst cen nadále zrychlovat nad svůj dvouprocentní inflační cíl.

 

Tomáš Lébl, analytik skupiny AXA ČR a SR

Zdroj:Ivana Nováková, Havas PR Prague
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k Makroekonomické predikci ČR

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji české ekonomiky v letech 2019 a 2020

Ilustrativní obrázek

Pohostinství a obchody tvoří šestinu české ekonomiky, koronaviru se ale obává i nejsilnější průmysl

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů 10.3.2020

Ilustrativní obrázek

Makro Měsíční predikce 4.3.2020

Ilustrativní obrázek

Bleskovka 3.3.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Wall Street v úvodu oslabuje

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření hledá směr

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v pátek oslaboval

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza ve čtvrtek oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy ve čtvrtek oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se po několika výsledkových reportech obchoduje v plusu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.