Nouzový stav utlumil dubnový provoz, opilců ale vyjelo více

15:15 | E V | Diskuze

Duben byl jediný měsíc, který Česko celý prožilo v nouzovém stavu.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Utlumení veřejného života se projevilo i na silnicích, kde výrazně ubylo nehod. Ve srovnání s dubnem 2019 se bouralo o 27 % méně.  Na silnice ale vyjeli opilí řidiči. Měli podíl na každé 20. nehodě. Zatímco v dubnu 2019 pod vlivem alkoholu bouralo 298 řidičů, v dubnu a za nouzového stavu jich bylo 344, tedy o 15,4 % více. Alkohol za volantem má přitom výrazný vliv na výši případného odškodnění – a to i pro spolucestující, varuje společnost Vindicia. Nouzový stav je také u případného soudu brán jako přitěžující okolnost. 

V důsledku opatření přijatých v boji s covid-19 trávili Češi více času doma, provoz na silnicích se tak výrazně utlumil. Podle statistik nehodovosti Policie ČR se to projevilo i na nižším počtu dubnových nehod, kdy došlo k 6794 nehodám, což je o 2459 událostí méně v porovnání s dubnem 2019 a o 2170 nehod méně, než byl loňský měsíční průměr. Zvýšil se ale celkový počet nehod, ve kterých hrál roli alkohol. Pod vlivem byl každý dvacátý řidič, který boural.  To, že si Češi hlavu s pravidly příliš nelámou, potvrzují i průzkumy. „Každý pátý Čech se nám přiznal k tomu, že občas hrubě porušuje dopravní předpisy. 15 % pak přímo uvedlo, že alespoň někdy řídili s alkoholem v krvi,“ říká Tomáš Beck, odborník na odškodnění společnosti Vindicia. 

Právě pro otázku odškodnění je přitom alkohol zásadní. Pokud dojde k autonehodě, kdy byl viníkem opilý řidič, pak nemá na žádnou kompenzaci nárok. „Pro viníka z toho ale plynou i vážnější potíže: pojišťovny často požadují, aby uhradil částku, kterou musely vyplatit poškozeným. V případě, že si nehoda vyžádala oběti na životech, se může jednat i o miliony,“ připomíná Beck.  

 

Sednout do auta s opilým řidičem se nevyplácí

Problém má i řidič, který sice nehodu nezavinil, ale byl u něj naměřen alkohol. „V takovém případě zpravidla dochází ke krácení odškodnění, běžně o polovinu. Zásadní je znalecký posudek, který stanoví, jak moc alkohol ovlivnil řidičovy reakce a vnímání. Na základě vyjádření znalce tak může přijít o část, nebo dokonce celé odškodnění, které přitom dosahuje v průměru přibližně 800 tisíc korun. To je vysoká daň za skleničku před jízdou,“ myslí si Beck. 

O část odškodnění mohou přijít i spolujezdci řidiče, který seděl za volantem pod vlivem – nezáleží přitom na tom, zda byl viník, či nikoliv. Zkoumá se, zda spolujezdec věděl, že sedá do vozu k opilému řidiči. Pokud opilost nebyla na šoférovi znát, pak se kompenzace krátit nemusí. V opačném případě poškozený přijde až o 20-80 % odškodnění, uvádí Vindicia.

 

Nouzový stav je u nehod s alkoholem přitěžující okolnost

Řízení s alkoholem v krvi je hodnoceno jako trestný čin samo o sobě, není ani nutné, aby řidič způsobil nehodu. „Pokud se tak stane, případný trest závisí na mnoha faktorech. V prvé řadě na závažnosti následků, kdy je přísněji posuzován případ, kdy došlo k úmrtí či vážným zraněním. Soud přihlíží také k trestní minulosti viníka. Roli hraje právě i nouzový stav. Ten sice u nehod pod vlivem alkoholu nestanoví přísnější sazby, je ale brán jako přitěžující okolnost. Na výši trestu pro opilé řidiče se tak nouzový stav podepíše," upozorňuje Martin Čumpelík z advokátní kanceláře Vilímková Dudák & Partners.

 

 

Celkový počet nehod za duben 2019

9 253

Celkový počet nehod pod vlivem alkoholu za duben 2019

298 (3,2 % všech nehod)

Celkový počet nehod za duben 2020

6 794 = 27% pokles případů proti dubnu 2019

Celkový počet nehod pod vlivem alkoholu za duben 2020

344 (5 % všech nehod) = 15,4% nárůst případů proti dubnu 2019

Zpracováno na základě statistik nehodovosti Policie ČR

Zdroj:Tereza Holá, ShrtCut Studio s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Srážky aut se zvěří: s odškodněním úrazu je to velice složité

Ilustrativní obrázek

Starší lidé si kvůli koronaviru častěji kupují auta, jsou pro ně jako mobilní roušky

Ilustrativní obrázek

Nepojistit si riziko duševní choroby je jako mít pojištěné jen tři čtvrtiny auta

Ilustrativní obrázek

Lidé se bojí o práci. Pojištění rizika ztráty zaměstnání roste o 53 %

Ilustrativní obrázek

Včelka od Slavia pojišťovny pomůže českým včelařům

Ilustrativní obrázek

Expobank CZ rozšiřuje partnerské on-line služby o sjednání dlouhodobého cestovního pojištění za atraktivní cenu, kryje i covid-19Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

David Slezák: Zlato, máš na to!

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela lehce nad nulou

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.