Norský šampión v kategorii technologické akcie inspirací pro vaše investice

11:33 | wa pe | Diskuze

Máte-li zálusk na technologické akcie, možná se necháte inspirovat portfoliem nejvýkonnějšího specializovaného norského fondu DNB Nordic Technology, který překonal dle agentury Bloomberg srovnatelnou konkurenci v sedmi z posledních deseti let.

Foto: Public Domain

 

Technologické akcie si od skončení světové finanční krize vedly nebývalé dobře a výrazně překonávaly ostatní sektory, přesto však experti z DNB nevidí hrozící bublinu, naopak očekávají pro tento rok růst v rozpětí 8–10 %.

Podruhé do stejné řeky, Apple Inc. (AAPL)

Nejnovějším přírůstkem do portfolia fondu jsou akcie Apple, kterých se ještě minulý rok na jaře zbavoval. K nákupu investiční manažery popohnala především jejich aktuální výhodná cena. Akcie Apple se obchodují o 27 % pod svým maximem z února minulého roku. Do posledního vývoje na akciích titulu se pravděpodobně již podepisují očekávání slabších výsledků za první čtvrtletí nového roku a konkrétně slábnoucí prodeje chytrých telefonů iPhone 6s. V DNB Nordic Technology předpokládají, že nižší prodeje srazí zisky na akcii Apple na úroveň 8 USD, nevěří však, že by společnost ztrácela svůj podíl na trhu. Slábnoucí tržby přisuzují generační obměně přístrojů, která u většiny zákazníků Apple již proběhla.

Akcie Alphabet (GOOGL) jsou základ

Jednou z největších investic fondu je podíl v Alphabet Inc. ve výši 5,7 miliardy NOK (645 milionů USD). Důvěra v Alphabet vlastnící Google je založena na vynikající pozici, kterou má společnost v celé řadě probíhajících či nastupujících trendů. Jediné čeho se v případě dalšího osudu Alphabet obávají jsou regulační opatření, která jej hrozí limitovat především v Evropské unii.

Norští analytici dávají Alphabet jasnou přednost před jejím internetovým konkurentem Facebook Inc, jehož akcie DNB Nordic Technology nikdy nedržel. Jejich obavy směřují především k loajalitě uživatelské základny této sociální sítě, která může velmi rychle začít kolísat. V současné době používá Facebook asi 1,4 miliardy lidí, u nejmladších uživatelů mu však již roste zdatná konkurence.

Pozor na internetový tesák,“ Amazon.com Inc. (AMZN), Netflix Inc. (NFLX) a ty další

Manažeři fondu očekávají, že takzvané FANG akcie (angl. tesák), tedy Facebook, Amazon.com Inc., Netflix Inc. a Google (Alphabet) budou postupně zdražovat. Pozornost fondu se tak obrací k méně známým menším společnostem jako např. Oracle Corp., SAP SE a Marvell Technology Group Ltd., které zaujímají největší podíl v jeho investičním mixu. Především SAP předpovídají analytici co se růstu výnosů týče dobrý rok.  

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.