Akcie Nokia a Telefonica mohou být dobré k nákupu

13:48 | Miloš Kotek | Diskuze

Nakupujete akcie po poklesu? Pak byste možná ocenili nějaká doporučení, které akcie jsou vhodné k nákupu v takové situaci. Podívejte se na týdenní přehled akcií, které jsou momentálně na poklesu a které jsou vhodné k nákupu v technickém sektoru.

Foto: Open-Grid Scheduler Grid Engine

 

Následující tabulka označuje 20 technologických a telekomunikačních akcií s tržní kapitalizací větší než 10 miliard USD a více a které měly špatných posledních pět obchodních dní.

Zdroj: DM Martins Research, s využitím dat z Fidelity a Yahoo Finance

 

Komunikační sektor v poklesu

Největší vliv na pokles cen má bezesporu výsledek brexitu, který srazil cenu mnoha akcií a to umožňuje investorům, kteří rádi nakupují levné akcie, investorům, kteří hledají dobrý dividendový výnos, nebo i dlouhodobým investorům nalézt řadu vhodných akcií.

Nicméně nehledě na brexit, ceny akcií klesají již čtvrtý týden v řadě. Subsektor komunikačních přístrojů klesl o 4,1 %. Minulý týden o 1,7 %. Vyjádřeno v penězích v minulém týdnu došlo k poklesu o 106 miliard USD.

Není překvapením, že 20 nejvíc propadlých akcií je z Evropy. Největší pokles zažila společnost Telecom Italia (TI), která se během posledních pěti obchodních dní propadla o téměř 16 %. Španělská Telefonica (TEF) se propadla o 10,5 %. Britská BT Group (BT) je dole o 9,3 % a asi to nebude konec poklesu.

Celý sektor však není jen v poklesu. Například společnost provozující bezdrátové komunikační služby Sprint (S) vzrostla o 11.1% a japonská NTT Docomo (NTT) vzrostla o 2,5 %.

 

Bližší pohled na ekonomická data

Průměrná hodnota P/E 20 nejvíce propadlých společností dosahuje úrovně 17,6. Před týdnem to bylo 17,9. Skupina těchto společností jako celek očekává v roce agresivní růst zisku o 17,6 %. V minulém týdnu to bylo 18,1 %. Také tato skupina společností generuje zajímavé dividendy, i když z těchto 20 společností vyplácí dividendy pouze 7 společností.

Pokud vezmeme v úvahu trend posledních týdnů, tak tato čísla naznačují, že trh se k tomuto sektoru bude chovat i nadále konzervativně, bude zřejmě docházet k výprodeji akcií s vysokým P/E, nízkým růstem zisku a nízkým dividendovým výnosem.

V následující tabulce jsou zeleně zvýrazněny nejlepší společnosti z hlediska výplaty dividend, růstu zisku na akcii (EPS), hodnoty P/E a hodnoty PEG (poměr P/E dělený EPS).

Zdroj: DM Martins Research, s využitím dat z Fidelity a Yahoo Finance

Bližší pohled na akcie Telefonica (TEF)

Pozornost mohou investoři věnovat například společnosti TEF, která se nyní obchoduje s malým poměrem P/E na úrovni 14,0 a má dividendy ve výši 9,5 %, oproti 8,5 % před poklesem. Geograficky diverzifikovaná evropská společnost generuje téměř tři čtvrtiny svých zisků mimo svůj domovský stát, většinu v latinské Americe. Předpokládaný růst pro rok 2017 má společnost ve výši 21 % což naznačuje spoustu možností. Největším problémem společnosti je vysoké zadlužení. TEF má 4,4 krát větší dluh, než jsou zisky po zdanění v roce 2015. Společnost je nejvíce zadlužená z podobně podnikajících společností. Neúspěšný prodej divize O2 nepřinesl společnosti potřebnou hotovost.

 

Bližší pohled na akcie Nokia (NOK)

Finská společnost utrpěla těžké údery v experimentu s Microsoftem, který poté, co zjistil, že neumí vyrábět a prodávat telefony zahlušil tento segment. Nicméně NOK se již vzpamatovala z tohoto dobrodružství a nyní to vypadá, že posledních několik čtvrtletí bylo slibných, což se projevuje zvýšenou volatilitou akcií.

Pokles ceny v minulém týdnu o 6 %, souběžně s pozitivním vývojem v několika posledních měsících naznačuje, že NOK začíná být pro investory opět atraktivní.

Za prvé společnost vyplácí zajímavou dividendu a za druhé to vypadá, že společnost zvládla omezení nákladů spojených s převzetím společnosti Alcatel-Lucent. Společnost uvádí, že se jí povedlo snížit náklady o 10 %. Většina potenciálního růstu NOK je spojena s lepším řízením a snižováním nákladů. Za třetí se Nokia dohodla se společností China Mobile na kontraktu za 1,5 miliardy USD, což by mohlo naznačovat, že se evropská společnost pokouší vstoupit na čínský trh ovládaný převážně společností Huawei.

I když tyto náznaky dobrého vývoje ještě nic neznamenají, je možné, že následující týdny budou pro růst ceny NOK velmi příznivé.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.