Nízké ceny ropy dopadly i na Shell, který vykázal nejnižší zisk za 13 let

10:01 | fa ra | Diskuze

Britsko-nizozemská ropná společnost Royal Dutch Shell vytvořila za loňský rok zisk 1,94 miliardy dolarů (47,1 miliardy Kč), což je proti předchozímu roku propad o zhruba 87 procent. Znamená to zároveň nejnižší zisk za posledních minimálně 13 let, informovala dnes agentura Reuters. Největší ropná společnost v Evropě se stejně jako její rivalové potýká s dlouhodobě nízkými cenami ropy.

Foto: Web4Trader

 

Firma dnes uvedla, že podnikne další opatření, aby nejhorší propad trhu za více než deset let ustála. "Pokud si to podmínky vyžádají, přijme společnost Shell další rozhodná opatření, aby se s propadem cen ropy vyrovnala," uvedl v prohlášení generální ředitel Ben van Beurden.

Ceny ropy se od předloňského června kvůli přetrvávajícímu převisu nabídky nad poptávkou snížily o více než 70 procent. Po růstu z posledních dnů se pohybují kolem 35 dolarů za barel.

Shell během posledního roku zrušil projekty za miliardy dolarů, aby tlumil negativní dopady propadu cen ropy. Společnost loni prodala aktiva za 5,5 miliardy dolarů. Firma, jejíž akcionáři minulý týden schválili sloučení s britskou BG Group, dnes také potvrdila, že zruší zhruba 10.000 pracovních míst.

S nízkými cenami ropy zápasí i konkurenční těžařské firmy. Největší světová ropná skupina Exxon Mobil vykázala za poslední čtvrtletí nejnižší zisk za více než deset let. Britská BP se loni v důsledku nízkých cen ropy propadla do rekordní ztráty.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.