Nízká inflace zmírnila tlak na kurzový závazek ČNB

08:17 | fa ra | Diskuze

Po středeční hostině přišlo čtvrteční vystřízlivění. Zatímco středeční obchodní den byl na středoevropských devizových trzích ve znamení zvýšeného zájmu investorů o lokální měny, včera tomu bylo naopak. Zejména díky otočení trendu na trhu eura s dolarem, ale i kvůli některým středo-evropským událostem, zájem o místní měny opadnul.

Foto: Web4Trader

Maďarský forint i polský zlotý během včerejška ztrácely zhruba půl procenta. Polské měně neprospělo prohlášení tamního vicepremiéra Morawieckiho, který by byl znepokojen, pokud by zlotý rapidně posiloval. Spokojen by byl s kurzem zlotého mezi 4,2 až 4,5 PLN/EUR. Oproti středě bylo včera patrné i opadnutí tlaků na testování kurzového závazku v případě české koruny. K tomu bezesporu přispěla i ráno publikovaná inflační data za květen.

Dynamika květnových spotřebitelských cen v Česku skončila významně pod tržním očekáváním, nicméně v souladu s prognózou centrální banky. Zatímco duben byl ve znamení nečekaného inflačního vzestupu na 0,6 % y/y z březnových 0,3 % y/y, za květem spadla meziroční míra inflace na pouhých 0,1 %. Za návratem inflace k nízkým hodnotám stálo zejména výrazné snížení cen zemního plynu, nicméně přispěla i korekce dubnového růstu cen alkoholických nápojů a oblečení. Z pohledu ČNB byl v souladu s jejich předpoklady nejenom celkový výsledek, ale i struktura cenového vývoje. Ani tak ale není důvod pro to, aby se centrální bankéři z tohoto vývoje nějak radovali. Nic by to však nemělo měnit na očekávání ukončení režimu kurzového závazku. Ten ČNB cíluje na polovinu příštího roku, my na Q3 17.

Nečekaně nízká inflační data a lehce klesající eurové sazby se včera podepsaly na celkem výrazném vzestupu dlouhých korunových IRS sazeb. Ty se sesunuly o 6 bb. Protože dvouleté sazby klesly pouze o zhruba 2 bb, bylo výsledkem snížení sklonu výnosové křivky.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.