Nízká cena ropy způsobuje hromadné vymírání těžařských firem v USA

09.05.2016 16:50 | wa pe | Diskuze

Nízká cena ropy na světových trzích strhla v minulém týdnu ve Spojených státech lavinu insolvencí energetických společností. Rozsah finančních ztrát se již blíží těm po splasknutí telekomunikační bubliny z počátku třetího tisíciletí.

Foto: BP plc

 

Ekologové, kteří varují před masovým vymíráním druhů způsobeným energetickými společnostmi se mohou po minulém týdnu s trochou škodolibosti zaradovat. Podle údajů portálu bankruptcydata.com a agentury Reuters dochází nyní k masovému vymírání těžařů ropy a zemního plynu v USA. Následkem nízkých cen ropy od poloviny roku 2014 vyhlásilo úpadek už 59 společností.  Sektor se čím dál tím hůře vyrovnává se svým extrémním zadlužením a společnosti se u věřitelů nesetkávají se vstřícností v otázce refinancování svých dluhů.

Množství bankrotů se již pomalu blíží 68 společnostem, které nepřežily splasknutí telekomunikační bubliny v letech 2002 a 2003 a podle Charlese Gibbse, který se zabývá restrukturalizacemi v právní firmě Akin Gump ještě zdaleka není konečné, jelikož by ve druhém čtvrtletí mělo dojít k dalšímu zrychlení současného vývoje. Přestože mnoho společností doufá v návrat vyšších cen ropy na světové trhy, většina analytiků a především banky s tím příliš nepočítají.  Telekomunikační bublina ze začátku tisíciletí a současná situace těžařských firem má mnoho společného. Oba sektory zaznamenaly s nástupem nových technologií, (frakování, roponosné břidlice) zvýšenou míru investic, která byla z velké části kryta vypůjčeným kapitálem. Poté co došlo k výraznému poklesu příjmu nedokázaly společnosti z obou sektorů dostát svým finančním závazkům.

Hodnota energetických společností poklesla od roku 2014 podle Dow Jones U.S. Oil and Gas Index o1,02 bilionu USD, což již výrazně překonalo ztráty na tržní kapitalizaci telekomunikačních společností ve výši 882,5 miliardy USD v letech 2002 a 2003. Během vzestupu energetických společností emitovaly tyto přibližně dvakrát tolik firemních dluhopisů jako telekomunikační společnosti v druhé polovině 90. let a na začátku tisíciletí. Mezi lety 1998 a 2002 vydaly telekomunikační společnosti dluhopisy ve výši asi 177,1 miliardy USD, přičemž asi 10 % z nich spadalo do spekulativního pásma. V případě společností těžících ropu a zemní plyn to bylo mezi lety 2010 a 2014 350, 7 miliardy USD, přičemž junk bondy se podílely na celé částce asi 50 %, jak vyplývá z dat agentury Reuters. Neschopnost refinancovat své dluhy by tak v příštích měsících měla vést k vlně akvizic a slučování energetických společností v USA.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.