Podle oficiální zprávy vydané v pondělí tamním ministerstvem financí činil podíl příjmů z prodeje ropy v letošním roce 73 % celého rozpočtu. I když jsou to stále takřka tři čtvrtiny celého objemu, pro Saúdskou Arábii, která ještě v minulém roce mohla ropě děkovat za 89 % všech příjmů, je to velký krok směrem k větší nezávislosti na její tradiční vývozní komoditě.
Nový hospodářský kurs země nabrala po lednovém nástupu krále Salmana do čela této největší monarchie na Blízkém východě. V jeho rámci by mělo dojít k prodeji podílů ve státem vlastněných společnostech a radikálním řezům v některých dotačních programech, což se promítne do vyšších cen paliv, elektrické energie a vody.
Saúdská Arábie má jakožto největší světový vývozce ropy velký vliv na rozhodování v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Byla to právě její iniciativa, která vedla ke zrušení denního stropu na těžbu ropy členských zemí, ke kterému došlo na posledním zasedání kartelu 4. prosince. Cílem této strategie je vytlačit z trhu dražší konkurenty, především Rusko a společnosti z USA, které frakováním roponosných břidlic roztočily kola cenové války. Saúdská Arábie i přes pokračující přesycenost trhu zvýšila v listopadu svou denní produkci ropy oproti konci minulého roku o 8 % na celkových 10,33 milionu barelů denně.
Cena ropy na cestě ke dnu
Pro ekonomiku, která donedávna takřka z 90 % spoléhala na prodej ropy byl minulý rok zlým snem, který soudě dle aktuálního vývoje zdaleka není u konce. Ropa Brent pro dodání v únoru klesla na londýnské ICE Futures Europe o 1,17 USD nebo 3,1 % na 36,72 USD za barel. 22. prosince se její cena dostala nejníže od roku 2004 na úroveň 35,98 USD za barel.
Takováto čísla nutí Saúdskou Arábii přemýšlet trochu nápaditěji o svém budoucím rozpočtu. Již ten stávající z roku 2015 byl prvním za posledních deset let, který byl založen na ceně ropy Brent pod úrovní 50 USD za barel. Pro rok 2016 počítá rozpočet blízkovýchodní monarchie s ještě horšími podmínkami na trhu, jelikož je postaven na ceně 37 USD za barel ropy Brent při průměrném exportu 7,2 milionů barelů denně.