Jen v posledních několika týdnech klesla cena černého zlata o 16 % a pomalu se blíží úrovni 28,40 USD za barel, na které se obchodovalo v době Putinova nástupu k výkonu svého prvního funkčního období v roce 2000.
Nízká cena ropy a zemního plynu, které jsou jedním z hlavních vývozních artiklů současného Ruska se již podepisují na síle ruského rublu a hrozí udělat pořádnou díru do státního rozpočtu, pokud nedojde k patřičným úsporným opatřením. V roce 2001 sliboval Vladimír Putin před poslanci státní dumy větší diverzifikaci státních příjmů, které v té době spoléhaly takřka z jedné třetiny na vývoz ropy, zemního plynu a dalších komodit. O patnáct let a několik funkčních období v nejvyšších politických úřadech země později tvoří příjmy z ropy a zemního plynu asi 44 % ruského rozpočtu. Ekonomika se v minulém roce smrskla o 3,5 % a její růst se podle všeho nenavrátí ani letos.
Minulý rok se rozpočet pohyboval v rekordním deficitu 2,6 % a ruský ministr financí Anton Siluanov již varoval, že letošní schodek může být ještě výrazně vyšší. Původně byl rozpočet na rok 2016 naplánován s průměrnými cenami ropy kolem 50 USD za barel, což se na začátku roku ukazuje jen jako zbožné přání a situace se patrně ještě delší dobu nezlepší. Siluanov uvedl, že pokud nemá letošní schodek překročit 6 % ročního HDP, musí dojít k redukci na výdajové stránce ve výši 1,5 bilionu rublů (RUB) (18,9 miliard USD).
Zdroj: Bloomberg
Slabý rubl žene inflaci vzhůru
Slábnoucí rubl s sebou ke dnu stahuje kupní sílu obyvatelstva, která tak přestává být motorem ekonomického růstu jako doposud. Ztráty rublu začínají být natolik hrozivé, že centrální banka federace již zvažuje intervence, při kterých budou krvácet již tak těžce zkoušené devizové rezervy země.
Rubl však není vratký jen vinou ropy a zemního plynu. Rusko se v posledních letech pod Putinovou taktovkou snaží zařadit zpět mezi hlavní hráče na globální mocenské šachovnici. Ačkoli ruské válečné výdaje zdaleka nedosahují těch Spojených států, západní sankce uvalené ve spojitosti s anexí Krymu v roce 2014 se na kondici rublu také zásadně podepsaly.
Ačkoli se ekonomové hrozí propadnutí globální ekonomiky do deflační spirály, jejich ruské protějšky trápí zcela opačný problém. Inflace v březnu 2015 dosáhla v zemi třináctiletého maxima nárůstem na 16,9 %. Meziroční nárůst cen v prosinci sice poklesl zpátky na 12,9 %, stále je však vysoce nad kýženou hodnotou centrálních bankéřů.
zdroj: Bloomberg