Nissan zvažuje zvýšit podíl v Renaultu

15:37 | Miloš Kotek | Diskuze

Cena akcií Nissanu a Renaultu může být v následujícím období volatilní. Výrobce automobilů Nissan Motor Co. zvažuje, že navýší svůj podíl v partnerské automobilce Renault SA z 15 % na 25 %. Důvodem je snaha čelit většímu vlivu francouzské vlády na rozhodování Renaultu. Francouzská vláda je majoritním vlastníkem akcií a podle nově navrhovaného zákona by to vedlo ke zdvojnásobení hlasovacích práv ze současných 19,7 % na 32,8 %. Zároveň by to umožnilo vládě rozhodovací právo veta.

Foto: DayronV

 

Navýšení podílu v Renaultu bude pro Nissan drahé. Nicméně to odráží vývoj osmi měsíců napjatých diskuzí a řinčení zbraněmi mezi generálním ředitelem Renaultu a zároveň Nissanu, Carlosem Ghosnem a francouzským Ministrem hospodářství Emmanuelem Macronem.

Nissan na mimořádném zasedání představenstva diskutoval pozici francouzské vlády a svůj postoj ke vzniklé situaci a svému partnerství v Renaultu. Na zasedání se zvažovala možnost zvýšit podíl v Renaultu na 25 % a tím čelit většímu zapojení francouzské vlády do rozhodování.

Podle japonského práva by to vynulovalo volební hlasy Renaultu v Nissanu a omezilo vliv jak Renaultu, tak francouzské vlády. „Stálý postoj Nissanu je takový, že chceme pokračovat v partnerství s Renaultem. Nicméně, rozhodování Nissanu musí být jako dosud nezávislé a nesmí podléhat dominanci a vlivu třetí strany,“ prohlásil zdroj obeznámený se situací. „Ke konečnému rozhodnutí zatím nedošlo.“

Společnost Nissan potvrdila, že v tomto týdnu diskutovala vztahy s Renaultem, ale odmítla poskytnout jakékoli dodatečné informace.

Tento vývoj se nezamlouvá francouzské vládě, která opakovaně prohlašuje, že je proti jakýmkoli zásadním změnám ve vztahu mezi Nissanem a Renaultem. Renault drží 43,4 % akciový podíl v Nissanu a Nissan drží 15 % akcií Renaultu.

Pro Nissan by byl nákup 10 % podílu v Renaultu drahý. Znamenalo by to vynaložit 2,8 miliardy euro na nákup akcií, soudě podle současné tržní kapitalizace Renaultu.

Diskuze o této možnosti může být jen „řinčení zbraněmi“ ze strany Nissanu, tvrdí Christopher Richter, analytik investiční společnosti CLSA, zaměřené na automobilový průmysl v Tokiu. „Možná je to způsob, jak naznačit, že má Nissan víc možností k vypořádání se s touto situací.“

Další možností, kterou japonský výrobce aut má je snížení podílu Renaultu v Nissanu pod 40 % a získání volebních hlasů v Renaultu. Podle francouzského práva, které upravuje vzájemné vlastnictví akcií společností, nemá Nissan žádná volební práva v Renaultu, pokud je akciový podíl Renaultu v Nissanu větší než 40 %. Mnoho majitelů akcií chce, aby Nissan odkoupil své akcie od Renaultu zpět a zrušil je, dodává Christopher Richter.

Mluvčí japonské vlády prohlásil, že obě strany se snaží najít přijatelné řešení. „Pokud to bude potřeba, japonská vláda pomůže,“ řekl na tiskové konferenci vedoucí kanceláře předsedy vlády Yoshihide Suga. Mezitím obě společnosti pokračují ve vyjednávání s francouzskou vládou.

Renault a Nissan jsou technologicky a kapitálově propojené od roku 1999, kdy Renault zachránil Nissan před krachem. V současnosti se Nissan jeví jako větší a ziskovější z obou společností, vzhledem k tomu, že prodává dvě třetiny společně vyrobených aut.

Francouzská vláda začátkem tohoto roku zvýšila svůj akciový podíl v Renaultu z 15 % na 20 %, aby si zajistila v případě schválení zákona o zdvojnásobení hlasovacích práv pro dlouhodobé investory, výši svého vlivu. Nicméně se také zavázala, že sníží opět svůj podíl na 15 %.

Zasedání výkonné rady Renaultu je plánováno na 11. prosinec tohoto roku.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.