Nissan Motor plánuje netradiční využití pro své elektromobily. Vážná konkurence pro Powerwall od Tesla Motors?

18.05.2016 09:43 | wa pe | Diskuze

Automobilka Nissan Motor nabídne svým zákazníkům ve Velké Británii možnost jak netradičně využít své elektromobily. S pomocí speciálního software budou moci prodávat přebytečnou energii ze svých vozů zpět do sítě.

Foto: DayronV

 

Japonský výrobce automobilů uzavřel dohodu o spolupráci s italským energetickým gigantem Enel SpA, která by měla vlastníkům vozů Nissan Leaf a e-NV200  umožnit zapojit během špičky své vozy do sítě a prodávat tak přebytečnou elektrickou energii. Nissan si od neotřelé nabídky slibuje zvýšení poptávky po svých vozech na elektrický pohon v době, kdy na poli elektromobilů všeobecně houstne konkurence. Ještě nedávno analytici očekávali, že doba masivních prodejů elektromobilů je vzdálena celá desetiletí. Vzhledem k  čerstvému úspěchu automobilky Tesla s  uvedením svého nového Modelu 3 se nyní zdá, že budoucnost již klepe na dveře. Jen během prvních 36 hodin od oznámení nového vozu přijala automobilka více jak 250 000 objednávek. Model 3 se přitom nezačne vyrábět dříve jak na konci příštího roku a nedočkavé kupce neodradila ani záloha na vůz ve výši 1000 USD. Se svými vozy poháněnými elektřinou chtějí co nejrychleji prorazit i renomované značky jako Volkswagen , Audi  či Porsche . Baterie ve vozech Nissan se mohou tímto krokem stát vážným konkurentem domácích bateriových systémů Powerwall od konkurenční firmy Tesla, jejíž výrobní kapacity zdaleka nestačí pokrýt rostoucí poptávku po skladování energie

Testovací fáze projektu začne vytipováním 100 uživatelů zmíněných vozů Nissan, kterým bude nabídnut speciální software umožňující připojení a prodej elektřiny prostřednictvím operátora elektrické sítě ve Velké Británii, společnosti National Grid Plc. Zkušenosti získané z pilotní fáze chtějí obě společnosti přetavit v hladký přechod projektu na komerční bázi.

Dalším z projektů ambiciózní japonské automobilky je xStorage, domácí bateriový systém, který hodlá firma vyrábět z recyklovaných baterií používaných ve svých vozech. Jeho funkce bude obdobná jako v případě systému Powerwall společnosti Tesla. Systém bude schopný skladovat elektrickou energii ze solárních panelů, případně čerpat levnou energii ze sítě v noci a tu využít pro provoz domácnosti nebo zpětně prodávat do sítě v době špičky. Zahajovací cena xStrage bude 4000 EUR a první zařízení by měla přijít do prodeje na evropském trhu již letos v říjnu.

Paul Wilcox, předseda Nissan Europe je přesvědčen, že vlády a a regulační úřady by měly ještě intenzivněji podporovat odklon od tradičních vozů na fosilní paliva. V rozhovoru pro agenturu Bloomberg dokonce naznačil, že si dokáže představit i negativní motivaci zákazníků, kteří by měli platit zvýšenou daň za vozidla s vysokými emisemi CO2.

Podle Bloomberg New Energy Finance by podobná vládní opatření měla do roku 2040 vést k čtvrtinovému podílu elektromobilů na světovém vozovém parku.  Do této úrovně však prozatím máme stále daleko, podle Automotive Industry Data Ltd. je ze všech aut, které se dnes prohání po evropských silnicích, pouze 1 % na elektrický pohon. 

 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.