Nike si od automatizace slibuje miliardy na úsporách. Investiční doporučení a cílová cena pro akcie obuvního giganta podle Macquarie

11:16 | wa pe | Diskuze

Zvyšující se cena práce ohrožuje zisk velkých obuvních společností, které čím dál tím úporněji hledají cesty jak ušetřit. Nakolik změní automatizace obuvní průmysl a co to znamená pro akcie firem jako je například Nike?

Foto: Rafael Castillo

 

Analytik banky Macquarie Laurent Vasilescu pozoruje u největších výrobců obuvi jasný trend a tím automatizace výrobních procesů, která by měla snížit náklady na pracovní sílu a objem plýtvání materiálem. Jako jedna vůbec z prvních by z nového trendu měla těžit firma Nike. Vasilescu zopakoval v případě obuvního giganta investiční doporučení „outperform“ s cílovou cenou akcie 77,50 USD.

Cena práce se na nákladech na produkci pohybuje při výrobě obuvi mezi 25 a 30 %, přičemž ta roste rok za rokem v řádu desítek procent. Společnost se v minulých letech snažila rostoucí mzdy vyvážit zvýšením efektivity práce. V případě firmy Nike se v dodavatelském řetězci nachází asi jeden milion dělníků, jejichž počet se v minulých letech zvýšil o 2 % (složená roční míra růstu), zatímco počet vyrobených párů bot narostl ve stejném období o 10 % (složená roční míra růstu).

Vedení firmy si velmi dobře uvědomuje, že zatímco rostoucí mzdové nároky potenciálně nemají strop, efektivitu výroby neustále zvyšovat nejde, proto hledá úspory jinde. Každým rokem Nike vyprodukuje odpad v celkové hodnotě asi 1 miliardy USD, společnost proto vyvíjí automatizovaný systém, který by měl snížit podíl nezpracovaného a odpadního materiálu až o 50 %.

Podle Vasilesca by se takové množství odpadu promítlo do zisků společnosti ve fiskálním roce 2016 přírůstkem 0,23 USD na akcii. Celková restrukturalizace dodavatelského řetězce Nikde by měla ve fiskálním roce 2021 přinést tržby ve výši 50 miliard USD, přičemž odhady pro fiskální rok 2016 počítají s pouhými 32 miliardami USD.

 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.