Nigerijští ozbrojenci hrozí, že znovu zahájí útoky na ropnou infrastrukturu v zemi

16:25 | wa pe | Diskuze

Radikální povstalecká skupina Mstitelé delty Nigeru (Niger Delta Avengers - NDA) dnes oznámila, že příměří na jihu Nigérie skončilo a že její ozbrojenci začnou v tomto regionu bohatém na ropu znovu útočit na těžební infrastrukturu.

Foto: Public Domain

NDA podle agentury Reuters stála za většinou loňských útoků, které srazily produkci ropy v Nigérii na méně než polovinu a přispěly k nástupu hospodářské krize. Povstalci tvrdí, že jejich cílem je zajistit, aby chudí obyvatelé delty měli z prodeje ropy větší přínos.

K příměří přistoupila NDA loni v srpnu a od ledna nebyly v deltě Nigeru zaznamenány žádné vážnější útoky. Dnes ozbrojenci na svých internetových stránkách uvedli, že příměří skončilo a skupina spustí "brutální a krvavé" tažení s cílem "narušit každé potrubí, které odvádí ropu z našeho regionu".

"Ujišťujeme vás, že každý vrt v našem regionu pocítí hněv Mstitelů delty Nigeru," napsala NDA.

Produkce ropy, jejíž těžba a vývoz představují 70 procent státních příjmů, dosahovala v Nigérii před loňskými útoky rekordních 2,2 milionu barelů denně. Násilí produkci stáhlo k úrovni jednoho milionu barelů denně, což byla nejnižší hodnota za uplynulých nejméně 30 let. V kombinaci s poklesem cen ropy na světových trzích to znamenalo začátek ekonomické recese, první od roku 1991.

NDA podle zpravodajského serveru BBC vznikla na jaře loňského roku a její aktivity znamenaly pro nigerijské a zahraniční těžební společnosti působící v deltě Nigeru obrovský problém. Ozbrojenci tvrdí, že chtějí zajistit lepší podmínky pro místní obyvatele. Ti doplácejí na ničení životního prostředí a na ekonomickou izolaci, za kterou podle nich mohou firmy jako je americký Chevron či britský Shell. Lidé z jihu Nigérie si dlouhodobě stěžují, že žijí v chudobě navzdory tomu, jaké bohatství okolní příroda skrývá.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

OPEC snížil výhled růstu poptávky po ropě

Ilustrativní obrázek

Státy G20 budou spolupracovat v zájmu stability trhu ropy

Ilustrativní obrázek

USA: Zásoby surové ropy podle EIA k 23. listopadu vzrostly o 3,5 mil. barelů

Ilustrativní obrázek

Ropa po mírném zotavení znovu inkasuje ztrátyČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k bankrotům významných společností

Ilustrativní obrázek

Německý DAX v závěru týdne oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy smíšené; trh spekuluje nad tím, co bude tématem Trumpovy konference ohledně Číny

Ilustrativní obrázek

Wall Street pokračuje v růstovém tažení

Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region se ve čtvrtek obchodoval smíšeně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.