Nezaměstnanost v říjnu klesla na nejnižší hodnotu od konce roku 2008

11:19 | fa ra | Diskuze

Spíš než nezaměstnanost tak podle oslovených analytiků trápí českou ekonomiku nedostatek pracovníků.

Ilustrační foto
Foto: Web4Trader

Nezaměstnanost v ČR v říjnu klesla na pět procent ze zářijových 5,2 procenta a bez práce bylo více než 366.000 lidí. Naopak volných míst nabízeli zaměstnavatelé více než 139.000. Česká ekonomika si zároveň udržela nejnižší míru nezaměstnanosti v rámci EU.

"Je zde přímá souvislost mezi růstem ekonomiky a poptávkou zaměstnavatelů po nových zaměstnancích. Růst ekonomiky znamená, že firmy stále hledají nové zaměstnance, o čemž svědčí vysoký počet volných pracovních míst," uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Hlad po pracovnících přispívá podle něj k tomu, že zaměstnavatelé začínají být otevřenější k debatě o zvyšování mezd, což povede k dalším tlakům směrem ke zrychlení růstu mezd i v roce 2017.

O jedno volné pracovní místo se v říjnu ucházeli v průměru tři kandidáti o zaměstnání, zatímco v loňském říjnu to bylo o jednoho uchazeče více. "Již několik měsíců slýcháme o nedostatku domácí pracovní sily na českém trhu práce," upozornila analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká. Dlouhodoběji firmám žalostně scházejí zejména techničtí pracovníci a v říjnu tomu nebylo jinak. Firmy měly zvýšený zájem zejména o pomocné pracovníky ve výrobě, ale také o řidiče či kuchaře. Čím dál větší nedostatek pracovníků na českém trhu práce iniciuje firmy, aby hledaly zaměstnance také za hranicemi státu.

Příznivý vývoj na trhu práce jde ruku v ruce s rostoucí nabídkou volných pracovních míst, kterých je aktuálně asi 140.000, řekl analytik ČSOB Petr Dufek. Proti předchozímu měsíci se toto číslo sice mírně snížilo, ale stále jde o maximální říjnovou hodnotu za posledních devět let. Stále ovšem platí, že nemalá část z této nabídky jsou v podstatě 'ležáky', které nenalákají nezaměstnané ani v problémových regionech. Mzda zde totiž není dostatečně atraktivní na to, aby kompenzovala 'ztrátu' z dávek sociální sítě, a zvláště pak příspěvku na bydlení, poznamenal.

Listopad bude ještě ve znamení nízké nezaměstnanosti, obrat k vyšším hodnotám přinese tradičně až prosinec, kdy pokles teplot sníží počet sezonních pracovních míst, odhadl hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek. "Odhlédneme-li však od sezonnosti, na pozitivním trendu vývoje na trhu práce se nic nemění," uzavřel.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Pátek na trzích: Data z trhu práce v USA, jednání OPEC+ či čtvrteční ECB

Ilustrativní obrázek

Měsíční předpovědi: Update: Ekonomika si osahává dno a inflace brzdí

Ilustrativní obrázek

Dell Technologies spouští Cloud Service Provider program s prvním českým partnerem Master Internet

Ilustrativní obrázek

Koronavirové „prázdniny“: 40 % rodičů pouští dětem kvůli pracovním povinnostem televizi

Ilustrativní obrázek

Analýza makroindikátorů: Mzdový růst pokračuje v pozvolném oslabování

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 5.6.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Index DAX výrazně posiluje

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street nakonec zavřely mírně v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování benzínu a nafty

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy spíše mírně posilují

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely opět v kladném teritoriu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.