Nezaměstnanost v říjnu klesla na nejnižší hodnotu od konce roku 2008

11:19 | fa ra | Diskuze

Spíš než nezaměstnanost tak podle oslovených analytiků trápí českou ekonomiku nedostatek pracovníků.

Ilustrační foto
Foto: Web4Trader

Nezaměstnanost v ČR v říjnu klesla na pět procent ze zářijových 5,2 procenta a bez práce bylo více než 366.000 lidí. Naopak volných míst nabízeli zaměstnavatelé více než 139.000. Česká ekonomika si zároveň udržela nejnižší míru nezaměstnanosti v rámci EU.

"Je zde přímá souvislost mezi růstem ekonomiky a poptávkou zaměstnavatelů po nových zaměstnancích. Růst ekonomiky znamená, že firmy stále hledají nové zaměstnance, o čemž svědčí vysoký počet volných pracovních míst," uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Hlad po pracovnících přispívá podle něj k tomu, že zaměstnavatelé začínají být otevřenější k debatě o zvyšování mezd, což povede k dalším tlakům směrem ke zrychlení růstu mezd i v roce 2017.

O jedno volné pracovní místo se v říjnu ucházeli v průměru tři kandidáti o zaměstnání, zatímco v loňském říjnu to bylo o jednoho uchazeče více. "Již několik měsíců slýcháme o nedostatku domácí pracovní sily na českém trhu práce," upozornila analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká. Dlouhodoběji firmám žalostně scházejí zejména techničtí pracovníci a v říjnu tomu nebylo jinak. Firmy měly zvýšený zájem zejména o pomocné pracovníky ve výrobě, ale také o řidiče či kuchaře. Čím dál větší nedostatek pracovníků na českém trhu práce iniciuje firmy, aby hledaly zaměstnance také za hranicemi státu.

Příznivý vývoj na trhu práce jde ruku v ruce s rostoucí nabídkou volných pracovních míst, kterých je aktuálně asi 140.000, řekl analytik ČSOB Petr Dufek. Proti předchozímu měsíci se toto číslo sice mírně snížilo, ale stále jde o maximální říjnovou hodnotu za posledních devět let. Stále ovšem platí, že nemalá část z této nabídky jsou v podstatě 'ležáky', které nenalákají nezaměstnané ani v problémových regionech. Mzda zde totiž není dostatečně atraktivní na to, aby kompenzovala 'ztrátu' z dávek sociální sítě, a zvláště pak příspěvku na bydlení, poznamenal.

Listopad bude ještě ve znamení nízké nezaměstnanosti, obrat k vyšším hodnotám přinese tradičně až prosinec, kdy pokles teplot sníží počet sezonních pracovních míst, odhadl hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek. "Odhlédneme-li však od sezonnosti, na pozitivním trendu vývoje na trhu práce se nic nemění," uzavřel.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář společnosti Randstad k zářijové míře nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Thyssenkrupp hodlá ve velkém propouštět zaměstnance

Ilustrativní obrázek

Analýzy makroindikátorů 8.10.2019

Ilustrativní obrázek

Stát chce učitelům přidat 2 700 Kč. Komora teď ukázala, kolik berou a na kolik vzroste plat učitelů

Ilustrativní obrázek

Banka HSBC údajně po světě propustí až 10 tis. pracovníků, píše tisk

Ilustrativní obrázek

USA: Ekonomika přidala 136 tis. nových pracovních míst při očekávání 145 tis.Čti více
Ilustrativní obrázek

Wall Street si v úterý připsala 1 %

Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v reakci na páteční vývoj jednání mezi USA a Čínou na startu týdne rostly

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá páteční seanci růstem o 1,2%

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po útoku na íránský tanker

Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.