Nevěřte řečem… nakupte GBP

15.10.2016 18:32 | Swissquote Ltd | Diskuze

Právě když trh téměř zapomněl na nejistotu z brexitu, došlo k bouřlivé reakci. Co bude dál?

Foto: Public Domain

Komentáře britské ministerské předsedkyně Mayové povzbuzují zastánce „tvrdého brexitu“ náznaky, že bude upřednostňovat britské rozhodnutí při jednání o přistěhovalectví. Pokračovala sdělením, že spuštění článku 50 bude Bruselu doručeno do dubna 2017.

Strohé komentáře se chápou jako první zřetelný odklon od „měkkého brexitu“, který by zachoval členství v jednotném trhu výměnou za volný pohyb osob. Francouzský prezident Holland vyžadoval přísná jednání o brexitu. Skutečnost, že brexit může být potenciálně zapeklitý, zasáhla GBP a spustila pohyb likvidity, který poslal GBP/USD na absolutní minima. Ještě před brexitem se šíří humbuk kolem jeho dopadu, který vyvolal paniku. „Jasný krach“, „dokonalá smršť“ nebo „měnová krize“ jsou výrazy, které se nyní točí kolem libry. Je správná chvíle podívat se na věc z opačné strany.

Zveřejněné hospodářské výsledky nenaznačují tvrdé přistání. Zářijový PMI služeb mírně klesl na 52,6 ze srpnových 52,9, což je nad odhadem trhu 52,2. Bez ohledu na mírný pokles byly detaily přehledu služeb celkem solidní. Index nových firem stoupl na 53,7, zatímco index zaměstnanosti stoupl o 0,9 na 51,7. Silné výsledky naznačují, že by se PMI služeb mohl v říjnu dostat ještě výš. To je v souladu s působivým trendem PMI stavebnictví a průmyslu, které v září také posílily. Výsledky z minulého týdně podtrhují odolnost britské ekonomiky. Zdravé výsledky PMI naznačují, že obecná shoda a výhled růstu Bank of England jsou nízké. Navíc slabá libra má impozantní dopad na výrobu, vývoz a turistický ruch. Dokonce je pravděpodobné, že slabší libra přitáhne mezinárodní investory v oblasti realit, kteří kvůli výhodným možnostem přehlédnou problémy s přistěhovalectvím.

Krátkodobý rozdíl výnosový diferenciál mezi VB - USA se výrazně rozšířil, ale vzhledem k růstu výhledu americké ekonomiky by se dál už rozšiřovat neměl. Očekáváme, že prodej GBP se zpomalí, když utichne humbuk kolem brexitu. Britské výsledky zůstávají pevné a pravděpodobnost prosincového zvýšení sazeb Fedu se zvyšuje. Prezidentské volby se stávají novou „černou dírou“, jedinou záležitostí, na niž se investoři soustředí.

Zdroj:www.swissquote.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.