Neničte si zbytečně svůj vůz řidičskými zlozvyky

17:17 | M Z | Diskuze

Pozor na chyby při řízení, které nás v konečném důsledku mohou vyjít pěkně draze. Zná to asi každý, myslíme si, že něco děláme správně, anebo ani vůbec nepřemýšlíme nad tím, jak by to mělo být.

Ilustrativní obrázek
Foto: Martin Moc, Senior Media Relations Specialist

A tak každý den při řízení v dobré víře či nevědomky opakujeme ty stejné chyby. Noha odložená na spojce, neutrál při jízdě z kopce anebo zařazená rychlost při stání na křižovatce. Tím vším si řidiči mohou obrazně řečeno „přivydělat“.

Zlozvyků při řízení je nespočet, přičemž každý z nich má rozdílný dopad na motoristovu peněženku anebo následnou možnost výhodného prodeje. Přinášíme přehled některých prohřešků, kterých se motoristé často dopouštějí.

Spojka

Mnoho řidičů pravidelně trápí právě tuto část auta. Ať už si dávají nohu na spojkový pedál místo toho, aby si ji opřeli vedle, anebo jej zbytečně sešlapují. „Stát na červenou či popojíždět celou dobu v koloně se sešlápnutou spojkou místo toho, aby vyřadili na neutrál, je spolehlivou cestou jak spojce zkrátit život. Spojka je rozpojena a její ložisko tím trpí. Rada je snadná, když řidič s autem stojí anebo zpomaluje do úplného zastavení, měl by pokaždé vyřadit na neutrál,“ doporučuje provozní ředitel sítě autocenter AAA AUTO Petr Vaněček. Dalším prohřeškem je řazení jedničky jen tak, aby se vůz nepohnul, když chce řidič stát v kopci. Prokluzující spojka se přehřívá a extrémně se opotřebovává.

Neutrál při jízdě z kopce

Častým nešvarem řidičů, který je obvykle podnícen snahou ušetřit, je vyřazení rychlosti na neutrál při jízdě z kopce a používání brzdy. Tímto způsobem si řidič nejenže velmi rychle opotřebí brzdové destičky, ale v nejhorším může sebe a celou posádku i ohrozit na životě. V případě dlouhého klesání totiž hrozí, že brzdy „uvaří“ a už nedobrzdí. Při dlouhém stání na brzdách bez oddychu se dokonce můžou zkroutit brzdové kotouče. Vyřazením rychlosti řidič neušetří téměř žádné palivo. Lepší je tedy raději podřadit a brzdit motorem.

Rychlý rozjezd v zimě

V zimním období si motoristé ničí svá vozidla rychlým rozjezdem bez zahřání. Promrznutý motor, převodovka a například i části podvozku se zahřívají pomalejším tempem a jsou citlivější na zacházení. Vhodné je tedy vyrazit pomaleji a nevytáčet motor do vyšších otáček. Tímto způsobem se všechny komponenty (nejenom motor, ale také převodovka, diferenciál, tlumiče, atd.) současně pomalu zahřívají a vůz je tak po 10–20 minutách jízdy připraven na plné nasazení.

Parkovací brzda

Řidiči se hlavně při parkování v zimních měsících bojí, že jim zatuhne ruční brzda, to ale už u dnešních vozů neplatí. Při stání na rovině stačí zařazená jednička anebo zpátečka. Parkovací brzdu by ale řidiči měli zatáhnout pokaždé, když auto odstaví v kopci. „V motorech jsou pro pohon rozvodů často používané řetězy. Pokud není zatažena ruční brzda, je řetěz rozvodů vystaven vyšší námaze a může se tak předčasně vytahat,“ vysvětluje Vaněček. Parkovací brzdu také není dobré tahat tzv. přes zuby, tedy bez použití tlačítka na uvolnění brzdy, i když ji řidič zatahuje. Nejedná se sice o velký prohřešek, ale proč si zbytečně ničit auto.

Zdroj:Martin Moc, Senior Media Relations Specialist
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Pražská burza nepatrně ztratila

Ilustrativní obrázek

Praha 7 se zapojila do systému chytré komunikace, vybrala si mobilní rozhlas

Ilustrativní obrázek

Čínský Shanghai Composite prudce posílil

Ilustrativní obrázek

Pražská burza před svátečním dnem mírně oslabila

Ilustrativní obrázek

Česká republika by si měla ujasnit, co od digitalizace očekává

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá středeční seanci ztrátou -0,22%.Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Ropný trh by mohl čelit nedostatečné nabídce v dalším čtvrtletí

Ilustrativní obrázek

Cena pohonných hmot roste. Řidičům se však blýská na lepší časy

Ilustrativní obrázek

Zlato v roce 2019 – Vítěz mezi drahými kovy?

Ilustrativní obrázek

Roste riziko ropného šoku

Ilustrativní obrázek

Čína podala oficiální protest proti rušení výjimek ze sankcí při odběru íránské ropy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.