Není divu, že samořízená auta upoutávají pozornost, když je míjíte

16.09.2016 11:43 | Ne Ro | Diskuze

Samořízená vozidla jsou vybavena rozličnými kamerami a senzory. Společnost Uber před několika týdny začala s jejich testováním v Pennsylvánii a okolí, aby zjistila, jak se tato vozidla chovají a jak zvládají nejrůznější dopravní situace ve dne i v noci.

Ve středu se celý testovací program dostal do své další fáze - ve vozidlech budou sedět reální zákazníci. Myslím, že si veřejnost brzy oddechne, míní Anthony Levandowski, technický viceprezident společnosti Uber.  V samořízeném vozidle máte pocit, že budoucnost se dostavila jaksi dříve, než by se očekávalo. Zpočátku bude několik upravených Fordů Fusion vozit zákazníky Pittsburghem. A nakonec by se samořízená flotila samořízených vozidel Uber mohla rozrůst o upravené Volvo XC90.

Zatímco vozidla budou jezdit do míst, kam si zákazník bude přát, sám zákazník bude sedět na místě řidiče a inženýr z citované společnosti bude na celý proces samořízení dohlížet, aby v případě potřeby mohl do řízení zasáhnout. Pro růst společnosti Uber je vývoj samořízených vozidel z dlouhodobého hlediska klíčovým a možná dokonce nezbytným, aby společnost Uber přežila.  Výrobci automobilů jako General Motors či Ford testují samořízená vozidla, aby zjistili, zdali by jednoho dne sami mohli spustit vlastní samořízená vozidla, která by si zákazník mohl přivolat. Již dříve v letošním roce automobilka General Motors koupila podíl ve společnosti Lyft, zatímco Toyota investovala právě do společnosti Uber.

Společnost Uber se posunuje rychlým tempem vpřed, jen aby získala před velkými automobilkami a technologickými společnostmi náskok a již brzy se stala první společností, která by nabízela samořízená vozidla na přivolání zákazníkem. Společnost Uber se pokouší ukořistit co možná největší podíl na tomto trhu. Ačkoliv se Uber a jí podobné snaží vypustit podobný typ vozidel do běžné dopravy, pravděpodobně to bude trvat ještě několik let, než podobná vozidla vytlačí lidské řidiče z vozidel, která si zákazníci na přání přivolají. Také regulační úřady postupují váhavě ve věci udělení souhlasu s provozem zcela samostatně řízených automobilů v rámci běžných komunikací bez člověka, který by seděl za volantem a mohl v případě nutnosti do řízení samořízeného vozidla zasáhnout. Ostatně, i dotazovaní obyvatelé Pittsburghu mají o samořízených vozidlech rozpolcený názor.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.