Energetický gigant RWE tone v potížích. Nízká cena elektřiny a německé sbohem jaderné energii sráží jeho zisky k zemi

16:01 | wa pe | Diskuze

Výkonný ředitel německého energetického giganta RWE AG, Peter Terium dnes varoval, že stávající nízká cena elektřiny může vést až k ekonomickému kolapsu konvenčních zdrojů energie.

Foto: campact

Po více jak 60 letech je to letos poprvé, kdy vedení společnosti neplánuje vyplatit dividendu, na vině je především nízká cena elektřiny a vysoké investice do obnovitelných zdrojů energie. Současný CEO neváhal na výročním setkání akcionářů označit současný stav za nouzovou situaci, kdy si mnohé elektrárny nevydělají ani na vlastní provoz. Akcionáři budou o výplatě dividendy v průběhu dneška ještě hlasovat.  Regionální dodavatelé elektřiny, kteří vlastní asi 24 % akcií RWE jsou na výplatě dividendy ekonomicky závislí, zároveň se však objevují mezi akcionáři chápavé hlasy, které si uvědomují závažnost situace. Jen v minulém roce musela společnost odepsat majetek v hodnotě 2,1 miliardy EUR a vykázala celkovou ztrátu 200 milionů EUR. Dobrý výhled zisků společnost nenabídla ani pro rok 2016.

Akcionáři dnes také budou hlasovat o vytvoření nové nezávislé divize obnovitelných zdrojů, která by měla být dalším tahounem růstu a investic. Pokud k tomu akcionáři svolí, RWE by si v divizi ráda ponechala majoritní podíl a ke konci roku nabídla pouze 10 % jejích akcií k prodeji.

Společnost RWE nese na svých bedrech náklady spojené s rozhodnutím spolkové vlády opustit produkci elektrické energie z jádra, tzv. Atomausstieg. Dosavadní provozovatelé jaderných elektráren mají povinnost uhradit náklady spojené s demontáží reaktorů a uskladněním vyhořelého paliva. O finanční spoluúčasti státu v otázce dlouhodobého uskladnění německého jaderného odpadu se bude teprve jednat.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.