Německý DAX se stejně jako celá Evropa svezl na nejistotě kolem Turecka a oslabil o více než 2 %

21:45 | Redakce W4T | Diskuze

Německý DAX se stejně jako celá Evropa svezl na nejistotě kolem Turecka a oslabil o více než 2 %. Dolů ho tahaly zejména ztráty bankovních společností.

Ilustrativní obrázek
Foto: geralt

Německý DAX se svezl s nejistotou vyvolanou na území starého kontinentu v návaznosti na dění v Turecku. Prohlubující se deficity státního rozpočtu a běžného účtu platební bilance dělají vrásky na čele investorům. Situaci navíc nezlepšuje ani počínání tureckého prezidenta Erdogana, který vytváří silný tlak na tamní centrální banku, čímž silně zpochybňuje její nezávislost. Trhy příliš kladně nevnímají ani dosazení Erdoganova zetě na post ministra financí. Výše zmíněný koktejl tlačí již dlouhé týdny na oslabování měny a dnes ráno investoři přistoupili k masivnímu odlivu prostředků z Turecka. Situaci kolem turecké měny odpoledne ještě zhoršil americký prezident Donald Trump zdvojnásobenímcel na turecký dovoz oceli a hliníku, čímž poslal v jednu chvíli liru na páru s dolarem až na úroveň 6,80 USD/TRY. V současné chvíli se lira pohybuje na 6,45 USD/TRY.

 

V návaznosti na problémy v Turecku se propadají zéjmema bankovní společnosti, když v Evropě začínají panovat obavy o expozice evropských bank v Turecku. Největší expozice v absolutním vyjádření mají zejména španělské, francouzské a italské banky. Propad bankovního sektoru se však nevyhnul ani německým bankám, když Deutsche Bank (DBK; -4,0 %) i Commerzbank (CBK; -3,7 %) skokově odepisovaly. Nejistota nepřidávala ani dalším firmám, když přes 3 % ztratily ThyssenKrupp (TKA; -3,1 %), Daimler (DAI; -3,0 %) či Infineon (IFX; -3,0 %). Ani jedna ze společností v pátek neuzavřela v kladném teritoriu.

Index DAX -2,06 % na 12414,7 b.
Nejsilnější akcie Změna Nejslabší akcie Změna
Vonovia (VNA) -0,8 % Deutsche Bank (DBK) -4,0 %
Fresenius Medical Care(FME) -0,9 % Commerzbank (CBK) -3,7 %
Merck (MRK) -0,9 % ThyssenKrupp (TKA) -3,1 %
Beiersdorf (BEI) -0,9 % Daimler (DAI) -3,0 %
Munich Re (MUV2) -1,0 % Infineon Technologies(IFX) -3,0 %


Zdroj: Bloomberg

Zdroj:František Mašek Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.