Německá ekonomika vstoupila do nového roku dobře

09.05.2016 08:31 | fa ra | Diskuze

Americký dolar na počátku minulého týdne pokračoval v depreciačním trendu. V úterý jeho kurz proti euro poprvé od ledna 2015 dosáhnul dokonce 1,16 USD/EUR. To však bylo maximum, od kterého se kurz odrazil a po zbytek týdne dolar dobýval zpět své ztracené pozice. Tento týden tak nejobchodovanější měnový pár začíná s kurzem těsně na 1,14 USD/EUR.

Foto: Web4Trader

K obratu dolaru pomohl jednak slušný výsledek ISM indikátoru a pak také prohlášení prezidenta atlantského Fedu D. Lockharta, že zvýšení dolarových sazeb v červnu zůstává „reálnou možností“. Posilování dolaru poté nepřerušila ani horší data z trhu práce. Už středeční ADP report nedosáhnul na tržní očekávání a páteční oficiální statistika pak výrazně zklamala. Přibylo mnohem méně pracovních míst, než se čekalo, a nezaměstnanost neklesla, jak analytici předpokládali. Jedinou drobnou náplastí pátečních údajů pak byl vyšší meziroční růst hodinových výdělků. Ze západní Evropy jsme se v minulém týdnu dočkali pouze drobných revizí PMI indikátorů. Ty nadále ukazují na pozvolný růst hospodářství eurozóny.

Ve Spojených státech si tento týden na důležité údaje počkáme až do konce týdne, kdy bude zveřejněn vývoj maloobchodních tržeb za duben. Ty by měly vykázat slušný výsledek poté, co v prvním čtvrtletí roku zklamaly. V dubnu by měly být lepší prodeje aut i pohonných hmot. Tržby v kontrolní skupině, která odpovídá soukromé spotřebě v HDP, by podle odhadu ekonomů SG měly vzrůst o 0,3 % m/m. Celkově by si maloobchod měl polepšit o 0,9 %.

Na východním břehu Atlantiku bude zveřejněno o poznání větší množství údajů. Již dnes ráno byl zveřejněn vývoj továrních objednávek v Německu. Ty vykázaly nečekaně silný růst o 1,9 % m/m. Na tyto údaje navážou zítra statistiky z německého a francouzského průmyslu. V obou zemích by průmysl za březen měl vykázat slušná čísla. Ve Francii se již aktivita v průmyslu projevila v národním účetnictví, když jsme v prvním čtvrtletí roku zaznamenali nečekaně silný růst HDP. Národní účty budou na konci týdne zveřejněny i v Německu. Ekonomové SG jsou optimističtí, když čekají růst o 0,7 % q/q právě díky průmyslu a stavebnictví. Finální odhad dubnové inflace by už překvapení přinést neměl. Harmonizované ceny podle předběžného odhadu klesly o 0,5 % m/m a meziroční inflace tak vykázala -0,3 %.

Další pokrok by měl nastat v řeckém dramatu. Uzavření prvního programu bylo znovu odloženo a dohoda by mohla být uzavřena dnes na speciálním setkání Euroskupiny. Nicméně kompromis, ke kterému se strany chystají, by ze hry mohl vyřadit MMF, který trvá na tvrdších reformách. Navíc se představitelé zemí EU zdráhají přistoupit k dalšímu snížení dluhu Řecka, což by pomohlo řešit situaci z dlouhodobějšího hlediska.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.