Německá ekonomika strádá a ECB je na umírněné straně

13.09.2016 07:49 | Swissquote Ltd | Diskuze

První evropská ekonomika nevypadá nijak oslnivě. V posledních týdnech jsou německé výsledky zklamáním, po červencovém výsledku nových objednávek meziměsíčně 0,2%, místo 0,5%.

Foto: Gerd Altmann

Během roku se se nové objednávky propadly o 0,7%. Velice slabá byla v červenci i průmyslová výroba. Dohodnutý meziměsíční výsledek vyšel na téměř nezměněných 0,1%, ale zveřejněné údaje jsou meziměsíčně v záporné hodnotě -1,5%. Německé ekonomické výsledky jsou velmi znepokojující, zvlášť pokud uvážíme, že země je hlavním tahounem eurozóny.

Největší evropská ekonomika zřetelně zpomaluje a projevují se výhody programu kvantitativního uvolňování. Od ledna 2015 překročil program kvantitativního uvolňování v nákupech trilion euro. Program byl nastavený tak, aby se zastavil v případě zlepšení inflace. Zatím je německý a evropský CPI na 0,4% a meziročně 0,2%.

Na tiskové konferenci minulý čtvrtek Draghi zmínil, že inflace se drží stále nízko, přesně jako v Japonsku. Z pohledu růstu ECB mírně zvýšila výhled pro rok 2016 z 1,6% na 1,7%, ale na roky 2017 a 2018 snížila výhled z 1,7% na 1,6%. Mario Draghi řekl, že růst eurozóny zatěžuje brexit. Ale před samotným brexitem nelze tvrdit, že všechno vypadá hezky.

ECB ale podle očekávání trhů udržela sazby nezměněné. Někteří stratégové vyjádřili poslední dobou obavu, že záporné úrokové sazby by mohly být škodlivé pro bankovní sektor a mohly by ohrozit bankovní zisky, zvlášť pokud by se sazby dostaly ještě hlouběji do záporných čísel.

Mario Draghi se překvapivě nezmínil, zda by se program kvantitativního uvolňování měl protáhnout za březen 2017. Při pohledu na kvantitativní uvolňování v Japonsku nebo USA, Ukazuje se, že program dvouletého kvantitativního uvolňování na stimulování růstu inflace nestačí. Nyní jsme v oblasti, kde centrální banky potřebují zachovat důvěryhodnost, takže odhalují méně informací o pohledu na novou strategii ECB. Předčasné oznámení rozšíření programu kvantitativního uvolňování by mohlo vyznít jako náznak, že uvolňování nefunguje tak, jak by mělo. Vypovídalo by to dost jeho účinnosti. A výsledkem by bylo pokračování večírku s penězi zadarmo pro investory do akcií a dluhopisů.

Stejně jako většině jiných centrálních bank i ECB začínají docházet zbraně. Vzhledem k nedostatku dluhopisů je pro ECB stále obtížnější pokračovat v programu masivních nákupů aktiv. Výnosy dluhopisů nyní mírně stouply s obnovenou nadějí, že penězům zdarma je vzhledem k možnosti zvýšení sazeb Fedu konec. Tento drobný vzestup podporuje centrální banky a především ECB. Tento mírný růst výnosů ale hodně pomáhá, alespoň zatím, takže ECB nemusí přidávat další stimuly.

Možná bychom mohli do určité míry uvažovat i o dalších nástrojích, jako je prodej akcií nebo helikoptérové peníze, ačkoli Draghi znovu zopakoval, že stratégové o ničem takovém nemluví. K nějaké stimulaci ekonomiky je ale nutné přistoupit, jinak by mohlo dojít ke spuštění velké recese. 

Zdroj:www.swissquote.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.