Někteří investoři se obávají, že nízká volatilita může zahájit krach na burze

13:11 | Pet Bu | Diskuze

Volatilita na akciovém trhu je dlouhodobě nízká, což znamená, že cena akcií je po delší dobu stabilní. Někteří investoři to interpretují jako známku současného rizika na trhu a možnost, že nastane náhlá korekce.

Ilustrativní obrázek
Foto: charles dyer

„Myslím si, že nízká volatilita je výsledkem mnoha let ohromných injekcí kapitálu velkými centrálními bankami a následného efektu na chování investorů, kteří očekávají, že centrální banky jim budou krýt záda,“ řekl výkonný ředitel společnosti Fasanara Capital Francesco Filia. Podle jeho názoru by se mohla nízká volatilita pro trhy stát pastí, v případě, že se vlna obrátí a náhle odklopí poklici tlakového hrnce, do kterého byli investoři nahnáni. „Nízká volatilita zasévá semínka svého vlastního zániku, protože vede investory k sebeuspokojení, přehnaně rizikovému chování, vysokému užívání pákového efektu a vysoké korelaci mezi jednotlivými investičními strategiemi. Jak řekl Hyman Minsky – stabilita je destabilizující,“ doplnil Filia. Hlavní ekonom společnosti Tressis Daniel Lacalle ve středu poznamenal, že i ta nejmenší změna ve volatilitě tak, jak jsme jí viděli tento týden, může způsobit náhlé a prudké pohyby na trhu.

Někteří investoři nicméně dávají přednost pohledu na různé faktory. „Osobně bych se spíše podíval na kombinaci úrovní rozšířené valuace. Odtud mohou trhy růst, i když je ekonomický výhled nejistý nebo se ekonomika přehřívá,“ řekl výkonný ředitel společnosti Tatton Investment Management Lothar Mentel. „Nejhorší, co se může stát, je, že se zpomalí růst. Nepočítám s tím, že se růst obrátí v pokles. Obávám se, že nízká volatilita na akciovém trhu je znepokojující, ale sama o sobě nemůže hrát roli „kanárka v hlubinném dole“,“ dodal Mentel.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.