Několik důvodů, proč ropa oslabuje

20:44 | M Z | Diskuze

Na začátku října ropa WTI dosáhla několikaletého maxima 76,4 USD za barel. Od té doby ovšem cena strmě padá a dnes dokonce prolomila hranici 50 USD za barel. Důvodů k podobné reakci může být několik.

Při své cestě na nedávný cenový vrchol se ropa vždy mohla spolehnout na nevyhnutelně se přibližující dobu, kdy budou uvaleny sankce na Írán. Odhady, kolik ropy v důsledku sankcí z trhu zmizí, se lišily, ale nejčastěji se pohybovaly v koridoru kolem 0,5 až 2 mil. barelů ropy denně.

OPEC+ v čele se Saudskou Arábií a Ruskem od července navyšují ropnou produkci, aby byly výpadky nahrazeny. Tento měsíc se produkce Saudské Arábie pohybovala na rekordní úrovni, mezi 11,1 až 11,3 miliony barelů ropy denně.

Mezitím, co OPEC+ navyšoval těžbu, se prezident Trump rozhodl, v kontextu ropné rally tažené pouhou představou výpadku íránské ropy, zpomalit proces uvádění sankcí v platnost, aby tak minimalizoval možnost dalšího růstu cen, což by v konečném důsledku pocítili také jeho voliči v cenách pohonných hmot. Klíčovým zemím, které odebírají íránskou ropu, jako je Čína nebo Indie, bylo uděleno dočasné povolení nadále ropu od Íránu kupovat.

Dalším důvodem poklesu cen ropy je zahájení pravidelných oprav a údržby rafinérií, k čemuž většinou dochází v září a trvá zpravidla měsíc a půl.  V současné době by se již měly rafinerie vracet zpět do plného provozu.

Růst amerických zásob ropy byl ovšem vedle údržby rafinérií také umocněn obchodním sporem mezi USA a Čínou.  Čína totiž v rámci své odvety přestala odebírat americkou ropu. Zatímco v červnu tohoto roku byla americké exporty ropy do Číny na úrovni 1 mil. barelů denně, již v srpnu, tedy zhruba měsíc před začátkem údržby rafinérií, exporty zkolabovaly na nulu. Podle vývoje celkových amerických exportů ropy, které se propadly o přibližně podobnou hodnotu jako exporty do Číny, lze usuzovat, že tato ropa, kdysi poptávaná Čínou, nebyla přesměrována k jiným zákazníkům, ale zůstala v USA. Číně tak pravděpodobně nezbývá nic jiného, než buďto využívat své ropné rezervy, nebo koupit ropu z jiných, méně transparentních trhů, kde lze očekávat, že budou mít zásoby tendenci klesat.

V neposlední řadě jsou zde američtí producenti, kterým se stále daří navyšovat svou produkci. Podle týdenních odhadů agentury EIA se nyní produkce na území USA pohybuje kolem 11,7 mil. barelů ropy denně, což je historický rekord.

Tak, jak se ceny ropy propadají, OPEC+ opět zvažuje omezení těžby. Podle člena rady guvernérů OPECu  Ahmed al-Kaabi je snížení produkce velice pravděpodobné, nicméně o velikosti omezení bude ještě rozhodnuto.  Rozhodnutí by mělo padnout na příští schůzce na začátku prosince. Černou kartou je Rusko, které vyjádřilo se současnými cenami ropy spokojenost, nicméně účast na ropných škrtech nevyloučilo.

 Zdroj: EIA, U.S. Trade Online, OilPrice

Zdroj:Marek Šilhart Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Černé zlato přítěží

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po útoku na íránský tanker

Ilustrativní obrázek

Zásoby US ropy opět vzrostly, fundamenty na libře nejsou jednoznačné

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.