Několik důkazů, že akciový trh je dnes jiný, než byl v roce 1999

15.08.2016 12:41 | Ne Ro | Diskuze

Všechny tři klíčové ukazatele stran akciového trhu se pohybují v rekordních cifrách.

Foto: Public Domain

 

Zlepšující se výrobní sektor, síla průmyslu i sentiment investorů v tuto chvíli spojují své síly a naznačují nám, že optimistická obchodní nálada bude nadále pokračovat a tlačit akcie do rekordních oblastí, soudí blogger Macro Analyst a dodává, že tyto indikátory nám sice ještě v dubnu našeptávaly, že trh je nadhodnocen, ovšem dnes se jedná o celkově jinou situaci. Rally na trhu má, zdá se, sílu dále pokračovat.

V dubnu se indexy S&P 500, Dow Jones Industrial Average a Nasdaq Composite nacházely blízko svých rekordních hodnot. Posléze však trh zvolnil a následoval prudší obrat směrem dolů poté, co se Britové v červnu rozhodli, že z EU vystoupí. Pak uplynula nějaká doba, až přišel závěr pracovního týdne a ve čtvrtek všechny tři ukazatele během jediného dne skončily v rekordních oblastech, a to poprvé od 31. prosince 1999.

 

Myslíte si, že víte o akciích víc než ostatní? Zkuste naši zábavnou vědomostní hru a napište si o svou odměnu.

  

Proč trhu tentokrát nedojde dech? Macro Analyst píše: Výrobní sektor USA vykazuje známky stabilizace. Index nákupních manažerů pro tento sektor vykazuje stabilní nárůst od posledního minima 48 % v prosinci loňského roku. V červenci se dostal na hodnotu 52,6 %, což bylo o něco málo méně než v červnu (53,2 %), nicméně stále se drží nad hodnotou 50 %, což naznačuje, že více firem expanduje, než se zmenšuje. Navíc i průmyslový sektor drží krok s rally na trhu, což znamená zvyšující se důvěru v ekonomiku. Zvláště dopravní sektor je z tohoto pohledu zajímavý, jelikož slouží jakožto dobrý ukazatel stavu ekonomiky. Akciím společností zajišťujících veřejné služby se totiž obvykle daří v čase nejistoty. Kupříkladu během posledního měsíce lze vysledovat nárůst akcií společností FedEx Corp.  +3,7% či CSX Corp +3,9%. Ve srovnání s poklesem akcií společností zajišťujících veřejné služby Atlantic Power Corp. -2,3 % či Delta Natural Gas Co. Inc. -3,9 %.

Za poslední, nejdůležitější, ukazatel toho, že rally na akciovém trhu bude pokračovat, je investiční nálada. Analýza společnosti J.P. Morgan Chase & Co. ukazuje, že poptávka investorů je ve srovnání s akciemi největší od roku 2007. Mimoto, obchodníci aktuálně drží rekordní objemy peněz, před blížícími se prezidentskými volbami v USA. Kam tyto jejich peníze potečou? Již více než rok se lidé obávají recese v USA a snižujících se zisků. Nyní si však investoři již na negativní růst zisků, zdá se, zvykli.  Zisky nemusí být zdaleka skvělé, a přesto mohou být pozitivním impulzem pro vyšší ceny. I stratégové společnosti Citigroup byli ve svém prohlášení ohledně akciového trhu v USA optimističtí, jelikož radili investorům překonat touhu akcie prodat.

 

 

Zdroj:MW, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.