Největší penzijní fond v USA reviduje své investice. Začne znovu nakupovat akcie tabákového průmyslu?

15:55 | wa pe | Diskuze

Největší veřejný penzijní fond v USA, California Public Employees' Retirement System (CalPERS) již před pěti lety prodal všechny akcie tabákových společností. Změní se to po dubnové revizi investičního portfolia? Začne fond znovu nakupovat tabákové akcie na důchod?

Foto: Public Domain

 

CalPERS stejně jako řada dalších veřejných penzijních fondů ve Spojených státech začala na přelomu desetiletí uplatňovat politiku sociálně odpovědných investic. Nejenom, že se zbavoval svých aktiv v zemích jako je Írán či Súdán, ale také v roce 2013 prodal své zbývající akcie dvou významných výrobců zbraní. V minulém roce byl navíc v Kalifornii schválen zákon, který fondu ukládá zbavit se všech akcií spojených s produkcí uhlí.

CalPERS, který spravuje více jak 290 miliard USD si v minulém roce nechal vypracovat divestiční analýzu z dílny konzultační společnosti Wilshire Associates, která měla zhodnotit dopady těchto prodejů na výkonnost portfolia fondu.  Celkový objem divestice z tabákového průmyslu činil podle zjištěných údajů 3,04 miliardy USD. Ve Wilshire Associates odhadují, že bez tabákových akcií přijde fond v dalších pěti letech každoročně o 112,6 milionu USD. Ve výhledu příštích dvaceti let bude průměrná roční ztráta činit dokonce 172,1 milionu USD.

„Fond pravidelně reviduje své investiční portfolio, což představenstvu a manažerům portfolia umožňuje lépe zhodnotit dopady divestic na penzijní systém,“ komentoval analýzu mluvčí fondu, Joe DeAnda. Představenstvo fondu by mělo na svém dubnovém zasedání diskutovat nad navrhovanými změnami investiční politiky, prozatím však není známo, kterých oblastí se změny budou týkat. Někteří analytici odhadují, že diskuze se povede i nad možností opětovného investování do akcií tabákových společností.

Cigaretový kouř již delší dobu nevoní také dalším veřejným penzijním fondům ve Spojených státech. Akcie tabákového průmyslu od roku 2009 nedrží například California State Teachers Retirement System (CalSTRS) nebo veřejné penzijní fondy ve státe Vermont a Massachusetts.

 

Zdroj:cnbc, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.