Největší lži býků k aktuálnímu stavu amerického akciového trhu

09.09.2016 06:10 | Ne Ro | Diskuze

P/E poměr nám jasně říká, že jsou americké akciové trhy momentálně vysoce nadhodnocené. Člověk by se domníval, že býci budou tuto skutečnost prostě jen ignorovat, jenže oni ne. Pojďme spolu odkrýt největší lži býků.

Foto: Norton Photographer

Ve skutečnosti býci přišli na to, jak tato jasná data "znásilnit", a sice tak, aby to vypadalo, že současné ohodnocení akcií na americkém akciovém trhu je dokonce v souladu s historickými průměry. Proto je naprosto nezbytné, abychom pochopili, co momentálně býci páší, a nenechali se svést jejich líbivými řečmi na scestí.

 

Myslíte si, že víte o akciích víc než ostatní? Zkuste naši zábavnou vědomostní hru a napište si o svou odměnu.

  

Důvodem, proč je poměr P/E schopen podat více než jeden příběh, je, že existuje více způsobů, jak se ho dopočítat. Zatímco složka "P", tržní cena akcie, je v daném okamžiku neoddiskutovatelná, v případě složky "E" je tomu jinak, neboť roční zisk na akcii se podle zvoleného přístupu může lišit. A tak, pouze někteří z analytiků jdou do časů minulých, kde sledují posledních 12 měsíců, kdežto jiní se zaměří na zisky očekávané v roce budoucím. A ještě jiní počítají poměr P/E na základě zisků, jež daná společnost aktuálně ohlásí, či se opřou dokonce o tak zvané "provozní zisky", které ovšem nereflektují u dané firmy neprovozní náklady, například daně či úroky.

Následující graf znázorňuje různý poměr P/E v závislosti na zvolené metodě výpočtu zisků na akcii.

Zdroj: Standard & Poors; www.HulbertRatings.com


Například, při výpočtu zisků podle hlášení za uplynulých 12 měsíců je poměr P/E indexu S&P 500 (SPX) momentálně 25,1. Pakliže však zvolíme pro výpočet poměru P/E provozní zisky, sníží se tentýž poměr P/E indexu S&P 500 (SPX)  na pouhých 16,4. Zasadíme-li tato čísla do historického kontextu, obdržíme průměrnou hodnotu poměru P/E za posledních 140 let 15,6 (podle dat profesora Roberta Shillera z Yale University).

Zdroj:MW, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.