„Nejste v tom sami,“ vzkazují studentům a učitelům z portálu LearnTube.

15:15 | E V | Diskuze

Moderní streamování češtiny a matematiky na portálu LearnTube jede na plné obrátky.

Ilustrativní obrázek
Foto: LearnTube

Už více než měsíc, pravidelně čtyřikrát týdně se mohou studenti naučit něco nového nebo si látku zopakovat a zároveň se zeptat na cokoliv, s čím mají potíže. To vše živě a zdarma. Přestože se nyní začínají žáci do tříd vracet, není důvod s online výukou skončit. Naopak. „Našim hlavním cílem bylo pomoci studentům a žákům, učitelům a rodičům. Chceme, aby studenti měli prostor, kde se mohou učit a zároveň ptát, pokud něčemu nerozumí, bez ohledu na čas, jaký to zabere. A učitelům a rodičům jsme zase chtěli podat pomocnou ruku, protože z vlastní zkušenosti víme, jak složité to nyní mají,“ říká jeden ze zakladatelů portálu LearnTube Pavel Renčín. 

Výukový portál LearnTube funguje už více než 5 let. Nyní však jeho zakladatelé přehodili pomyslnou výhybku a podnikatelský plán přesunuli na druhou kolej. Již podruhé. Poprvé začali vyučovat zdarma hodiny matematiky a češtiny pro žáky základních škol a středoškolské studenty už na jaře během první vlny koronaviru. Teď nově spustili streamy, které se těší mezi mladou generací velké popularitě. Opět zdarma, a přestože se žáci a studenti začínají postupně vracet do svých tříd, konec ještě neplánují. 

Zvládnout potřebnou látku probrat online je velmi složité. Některé školy navíc byly hozeny do vody a musely řešit kromě obsahu hodin i technické záležitosti. A to nemluvím například o malotřídkách, kde je situace celkově specifická. Vzhledem k tomu, že máme v oblasti online vzdělávání dlouholetou zkušenost, víme jak na to a čeho se vyvarovat. I když se to může zdát naprosto snadné, je rozdíl učit ve třídách tváří v tvář, kdy je interakce s žáky a studenty velmi přímá. V online prostředí se hůře udržuje pozornost studentů a docílit spolupráce chce zkušenosti. Máme kvalitní techniku a zvládnutou formu učení. Proto nám přišlo správné se o toto podělit. Chceme dát žákům příležitost látku pochopit a co nejdříve potřebné znalosti dohnat a učitelům pomoci celou situaci zvládnout. V našich očích jsou hrdinové. A to bez nadsázky. Nechceme jim brát práci, ale spojit síly a učit děti češtinu a matematiku,“ vysvětluje jeden ze zakladatelů portálu Pavel Renčín.

Čtyřikrát týdně se na LearnTube konají živá vysílání, během nichž se mohou studenti nejen učit, ale i ptát na vše, co jim není jasné, a s čím mají problém. Všechny hodiny jsou následně dostupné bez omezení na kanále Youtube. Doposud se počet zhlédnutí vyšplhal na více než 90 tisíc a během každé živé hodiny padne kolem 20 dotazů. V češtině je zodpovídá Tomáš Ficza, který učí na gymnáziu, spolupracuje s Cermatem na tvorbě didaktických testů a vede také přednášky pro učitele. Matematiku vede Marek Valášek, který je zkušeným učitelem a stojí za úspěšným projektem Mathematicator. „Před osmi lety jsem si vytyčil cíl, naučit národ matiku. LearnTube a aktuálně streamy zdarma jsou jedním z kroků k jeho dosažení,“říká.

Jednotlivé lekce se konají vždy ve stejný čas a mají jasně danou strukturu. Nejprve se koná výklad, který trvá zhruba půl hodiny. Větší prostor je dán dotazům, které mohou studenti pokládat.

Někdy jich je méně a hodina končí zhruba po 90 minutách. Není však výjimkou, že matematika někdy trvá i 2 -3 hodiny. Dokud nezodpovíme všechny otázky, nekončíme,“ doplňuje Marek Valášek. Tím, že se hodiny konají formou streamování, nejsou žáci ani učitel omezeni časem a zároveň mohou dotazy pokládat průběžně. Díky všem těmto výhodám se dá probrat téma více do hloubky anebo naopak stihnout obsáhnout látku, která by vydala hned na několik běžných vyučovacích hodin. „Je to na jedné straně výhoda, a na druhé i výzva. Znamená to, že musíte udržet pozornost a koncentraci studentů po celou dobu, což není úplně snadné. Na druhou stranu s tím máme zkušenosti a dokážeme si už poradit,“ poznamenal Marek Valášek.

Všichni, kdo za LearnTube stojí a kdo se podílejí na streamech, mají své zaměstnání a vše dělají ve volném čase. „Někdy je to složité, ale máme k tomu osobní motivací. Známe prostředí škol, baví nás pracovat se studenty, někteří z nás mají doma děti školou povinné nebo sami jsou učitelé. Víme, jak složité to je i pro rodiče,“ poznamenal Pavel Renčín. 

Aktuálně mají odučeno více než 40 hodin živého vysílání a zodpověděli více než 300 dotazů. Se studenty středních škol se potkávají vždy v úterý nad matematikou a ve čtvrtek nad češtinou. Žáci základních škol se mohou dozvědět o matematice více v pátek a o češtině ve čtvrtek. Speciální skupinou jsou pak vysokoškoláci, pro které vzniklo streamování matematiky, jež se koná vždy v pondělí. 

Zdroj:Lucie Vurbsová, LearnTube
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články


Čti více
Ilustrativní obrázek

Apple: Optimismus analytiků roste před blížícím se reportem výsledků

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření klesá

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, lockdown v Hongkongu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly, Čína uvalila sankce na USA

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírných ziscích

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.