Chcete nakoupit akcie? Nejstarší indikátor akciového trhu právě začal blikat červeně

12:56 | Ne Ro | Diskuze

Aktuálně zaznamenaný pohyb v cenách akcií směrem vzhůru způsobil, že žluté varovné světýlko zhaslo a rozsvítilo se světýlko červené, což znamená, že pokud se rozsvítilo správně, pak nyní existuje významné a stále rostoucí riziko krachu a větší riziko velice malých zisků.

Foto: Tambako The Jaguar

A kupodivu to vůbec nemá co dělat s Donaldem Trumpem, nýbrž spíše - s trochou nadsázky - s prezidentem Ulyssem S. Grantem (1869-77) a jeho nástupci. Růst akcií na Wall Street tento týden totiž poslalo index S&P 500 na hodnotu 27,9násobku korporátních zisků uplynulých 10 let. Uvádějí to data sestavená známým profesorem financí z Yale, Robertem Shillerem, s trochou jednoduchých počtů. Index je nyní na stejném násobku, na jaké se nacházel těsně předtím, než došlo ke krachu v roce 1929. A současně je o poznání výš, než jaký byl jeho násobek v roce 2007 či během nešťastného boomu koncem 60. let. Naposled, kdy jsme byli svědky takto drahého akciového trhu podle této metriky byl počátek roku 2002, těsně předtím, než cena akcií prudce spadla.

Srovnání ceny akcií se zisky za posledních 10 let, nikoli za pouhý rok - udává ukazatel, známý na Wall Street jako poměr P/E či CAPE. Tomu se taky někdy říká Shillerovo PE, po jeho objeviteli a laureátovi Nobelovy ceny. Shillerova data jdou až do blahých časů prezidenta Granta (1871) a ukazují, že se jedná o důležitý indikátor budoucích zisků akcií. Pravdou je, že CAPE je často kritizováno. Mnoho lidí na Wall Street o něm tvrdí, že ho lze směle ignorovat, především proto, že se prý po dlouhou dobu "mýlilo". CAPE totiž uvádí, že akcie jsou nadhodnocené od poloviny 90. let 20. století, na což právě tito lidé upozorňují. A přesto jsme svědky toho, že akcie nadále rostou.

V tom mají kritici sice pravdu, ale: Aktuální vědecká studie s názvem "Shiller's PE? Market-Timing And Risk" dvou ekonomů, Valentina Dimitrova z Rutgers a Prem Jain z Georgetown, jak vidno uštědřuje tvrdou ránu kritikům. Jejich studie poukazuje na to, že největší problém nespočívá v samotné metrice CAPE, nýbrž v přílišném zjednodušení, s jakým investoři s tímto ukazatelem nakládají.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.