Nejrůznější akcie a finančních deriváty jsou ohroženy zavedením nové směrnice EU

11:27 | Ne Ro | Diskuze

MiFID II – Směrnice Evropského parlamentu a Rady EU o trzích finančních nástrojů a o změně dalších směrnic - může naprostým způsobem rozhodit finanční trhy.

Foto: Public Domain

Absolutně klíčovým je v případě finančních trhů ekvivalentní nastavení. Pakliže se Evropská komise rozhodne jí ovládané trhy přísněji regulovat, obrátí se to právě proti těmto trhům, nebudou-li ekvivalentně nastaveny i ty ostatní důležité, tj. především v USA, Švýcarsku či v Singapuru. Evropská směrnice by přitom měla začít platit už 3. ledna. Bez ekvivalentního nastavení ostatních důležitých trhů hrozí, že evropská směrnice MiFID II akorát tak naruší obchodní platformy v těch zemích, které reguluje, roztříští globální trhy a pravděpodobně zvýší náklady.

Otázkou taktéž zůstává, do jaké míry implementují evropskou směrnici jednotlivé členské země a zdali je všechny implementují stejně.

Z Evropské unie se nepochybně stal byrokratický moloch, plodící jeden předpis za druhým, z nichž u nejednoho lze pochybovat, zdali jej vyprodukoval zdravý lidský mozek. A tak by snad ani nepřekvapilo, kdyby i tato směrnice skončila blamáží. Přinejmenším mezikontitentálního fiaska si jsou někteří bruselští byrokraté vědomi a oliznuvše ukazováček s prostředníčkem místopřísežně slibují, že se budou za nás všecky prát, dokud je neroztrhají na cucky. Takže, to bychom měli. Mohli bychom si oddechnout. Jenže, má to háček:

Clearing derivátů

Dohodnout se na ekvivalentních pravidlech v praxi nebývá jednoduché a zpravidla už vůbec ne rychlé. Komise strávila přibližně čtyři roky vyjednáváním s U.S. Commodity Futures Trading Commission, než se obě strany dohodly na dílčím problému, clearingu derivátů. Nyní se hledáček přesunul do Evropy, jelikož není jasné, jakou pozici ve vztahu k jednotnému trhu budou mít po Brexitu firmy sídlící ve Velké Británii.  Ztráta této ekvivalence by mohla znamenat roky práce, neboť hrozí, že mnohé firmy budou nuceny výrazně reorganizovat svou strukturu, respektive kompletně přenastavit své toky, případně přesídlit jinam, a to se všemi dopady, které s tím souvisejí. Mnoho velkých nadnárodních korporací má své akcie zalistovány na několika burzách po světě. Nicméně nová evropská směrnice uvádí, že pokud se nějaká akcie obchoduje na nějaké platformě, která je regulována skrze EU, potom EU investiční firmy musejí všechny své transakce provádět jen tam. Platforem mimo EU lze použít pouze v případě, jsou-li považovány za ekvivalentní. To ale znamená, že v případě neekvivalentních platforem se budou některé obchody nuceny EU vyhnout.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.