Nejpřesvědčivější předpovědi budoucnosti geniálního fyzika Stephena Hawkinga

13:01 | wa pe | Diskuze

Známý fyzik Stephen Hawking zemřel ve středu ve věku 76 let, vědec trpící od svých 21 let amyotrofickou laterální sklerózou se přitom podle lékařů neměl dožít ani třicítky.

Ilustrativní obrázek
Foto: Jim Campbell-Aero-News Network

Do jaké míry byly jeho negativní vize budoucnosti ovlivněny těžkou chorobou a do jaké se na nich podepsala vysoká inteligence, není zcela jasné, Stephen Hawking však pravidelně nabízel široké veřejnosti svá chmurná varování. Pojďme si některé z nich připomenout.

Umělá inteligence

„Džin unikl z lahve. Potřebujeme nyní pokročit ve vývoji umělé inteligence, ale zároveň si musíme uvědomovat její velmi reálná nebezpečí. Bojím se, že umělá inteligence může lidi zcla nahradit. Pokud lidé vytvářejí počítačov virusy, někdo vytvoří umělou inteligenci schopnou se replikovat. To bude nová forma života, která svou výkonností předčí lidi.“

Sebezničení lidstva

„Země se pro nás stává příliš malou, globální populace roste alarmující rychlostí a my jsme v nebezpečí sebezničení. Nebyl bych příliš optimistický ohledně dlouhodobého výhledu přežití našeho druhu.“ V minulém roce Hawking varoval, že lidstvu zbývá na Zemi přibližně 100 let, než dojde k jeho zničení. Své názory opíral především o pokračující globální oteplování. Jsme blízko stavu, kdy globální oteplování bude nezvratné. Trumpův krok (odstoupení USA od pařížské klimatické dohody) by mohl přivést Zemi na pokraj přeměny k podmínkám panujícím na Venuši s teplotami ve výši 250 stupňů Celsia a deštěm tvořeným kyselinou sírovou.

Kolonizace vesmíru

Hawking viděl řešení stávajících potíží lidstva v jeho vesmírné expanzi. Pokud máme jako druh přežít po další milion let, „naše budoucnost leží ve smělém odchodu tam, kam se nikdo nikdy dřív nevydal.“ „Dochází nám místo a nyní se můžeme vydat pouze k jiným světům. Je načase, abychom prozkoumali jiné solární systémy. Expanze může být to jediné, co nás zachrání od nás samotných. Jsem přesvědčen, že lidé musí opustit Zemi.“

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Průzkum IBM: Obyvatelé střední Evropy důvěřují umělé inteligenci

Ilustrativní obrázek

Probíhá revoluce hlasového vyhledávání. Amazon útočí na pozice Googlu

Ilustrativní obrázek

Starbucks plánuje přerušit vydávání plastových slámek do roku 2020

Ilustrativní obrázek

Pentagon využívá umělou inteligenci Google pro identifikaci vojenských cílů. Část zaměstnanců společnosti se bouří

Ilustrativní obrázek

Jeff Bezos hodlá rozšířit své vesmírné projekty v rámci Blue Origin

Ilustrativní obrázek

Český vědec chce patent pro technologii baterií lithium-síraČti více
Ilustrativní obrázek

Britská libra oslabuje

Ilustrativní obrázek

Měny vázané na ropu dnes výrazně posilovaly

Ilustrativní obrázek

V USA se dnes neobchoduje

Ilustrativní obrázek

Zlato ztrácí svůj „lesk"

Ilustrativní obrázek

Několik důvodů, proč ropa oslabuje

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.