Nejoblíbenějším nástrojem pro externí financování malých a středních firem je leasing

11:11 | E V | Diskuze

Malé a střední podniky nejčastěji investují do svého rozvoje z vlastních zdrojů.

Ilustrativní obrázek
Foto: asseco group

Druhým nejčastějším nástrojem je leasing, který využívá 44 % podnikatelů. Téměř všichni (95 %) si jej sjednali opakovaně, často k nákupu nového vybavení či strojů. Čtvrtina podnikatelů využila k financování úvěr s dotační podporou, přičemž získání dotací pro ně nebylo rozhodujícím kritériem pro jeho čerpání. Oblíbené jsou také provozní úvěry, z nichž však firmy často hradí pořízení majetku. Vyplývá to z průzkumu agentury IPSOS pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) a přední leasingovou společnost SG Equipment Finance (SGEF).

Pro pořízení nové techniky a strojů určených k podnikání firmy nejčastěji využívají vlastní zdroje (91 %). Volbou číslo dvě je leasing (44 %), který následuje investiční (36 %) a provozní (35 %) úvěr.  Při výběru způsobu financování hraje největší roli cena (59 %), přičemž podnikatelé nezvažují jen výši úroku, ale berou v úvahu celkovou nákladovost. Pětině podnikatelů pomohl leasing už na samém počátku podnikání.  Více než 60 % firem využívá možnost pojištění financovaného předmětu přímo u leasingové společnosti.

Pavla Břečková, místopředsedkyně představenstva AMSP ČR, uvádí: „Trochu nás překvapilo zjištění, že firmy jsou ochotny financovat investice primárně z vlastních zdrojů a externími je pouze doplňovat. To odráží dobrou kondici ekonomiky. S raketovým růstem mezd a odvodů se však vlastní firemní zdroje významně tenčí, což se brzy odrazí v menší chuti firem investovat do rozvoje podnikání.“

Čtvrtina podnikatelů využila produkt s dotacemi, ovšem o možnosti dotační podpory vázané na leasing ví jen polovina firem. „Dobrou zprávou tohoto průzkumu je, že pro financování investic je potenciální dotace rozhodující jen ve 2 % případů. To by znamenalo odklon malých a středních podnikatelů od závislosti na dotacích,“ doplňuje Pavla Břečková.

S provozním úvěrem má zkušenosti 35 % podnikatelů. Z hlediska jeho účelu je překvapivým zjištěním, že firmy jej v 64 % věnovaly na pořízení nového majetku a jen v 16 % na překlenutí nesouladu mezi příjmy a výdaji.

Zdeněk Kejval, ředitel pro strategii a marketing SGEFu, uvádí: „Potvrzuje se, že leasing jako nástroj financování je dlouhodobě etablován a podnikateli hojně využíván. Jeho devizou je nesporně rychlost a dostupnost. Podstatná je i jeho menší administrativní náročnost. Ukazuje se také, že v investičním financování velmi zdatně konkuruje klasickým bankovním úvěrům. Současně platí, že 95 % firem se zkušeností s leasingem jej využívá opakovaně.“

 

 

O průzkumu
Výzkum realizovala agentura Ipsos na vzorku 250 malých a středních firem. Necelá polovina dotazovaných firem vykazuje roční obrat do 100 milionů korun a má do 50 zaměstnanců. Z pohledu regionálního rozmístění jsou ve vzorku firem rovnoměrně zastoupeny všechny kraje ČR, z pohledu segmentového 40 % respondentů působí v průmyslové výrobě, 34 % ve strojírenství a 15 % ve stavebnictví.

Zdroj:AMSP ČR
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Jak hodnotí zástupci firem napříč segmenty rok 2020. A co očekávají od roku 2021

Ilustrativní obrázek

Svět potřebuje podniky, které se nebojí převzít zodpovědnost a hledají vyšší smysl své existence

Ilustrativní obrázek

Největší rizika podnikání: znehodnocení značky, počítačová kriminalita a ekonomické zpomalení

Ilustrativní obrázek

Zásady pro úspěšnou expanzi do Německa

Ilustrativní obrázek

rizika zakládání s.r.o.Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.