Nejlevnější kyber útok je ten, který se nestane

14:14 | E V | Diskuze

Dávejte si v práci na internetu pozor. Úniku dat si možná vůbec nevšimnete.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Až 97 % českých firem používá podle Českého statistického úřadu k podnikání internet a 95 % velkých firem pravidelně zálohuje data na samostatné nebo externí úložiště. Přesto je většina firem nedostatečně chráněná a stává se terčem útoků. Citlivá data přitom unikají z velkých i malých firem a největším problémem je, že si firmy často hackerského útoku vůbec nevšimnou.

I větší České firmy jsou chráněny většinou špatně či nekomplexně. Zatímco velké nadnárodní korporace, jako jsou banky či pojišťovny, mají ochranu svých dat na velmi slušné úrovni, u menších firem tomu tak není a dochází k bagatelizaci problému. U bezpečnosti je důležité průběžné vyhodnocování a zlepšování. Bez toho sebelepší systém časem selže “ vysvětluje Petr Loužecký, ředitel cloudových služeb společnosti Algotech.

Podle zjištění Ponemon Institutu, trvalo firmám v roce 2019 v průměru až 280 dní, než únik dat zaznamenaly. Pro porovnání v roce 2015 šlo „pouze” o 98 dní. Každým dnem, ve kterém se útok neodhalí, přitom útočník proniká dál do systémů firmy, čímž roste i cena útoku.

 

Banky až na čtvrtém místě

Globálně jsou nejdražší útoky na zdravotnické zařízení. Následuje sektor vzdělávání, pak farmacie. Finanční instituce jsou překvapivě až na čtvrté pozici. „Nejdražší jsou samozřejmě útoky na velké podniky, které útočník hned vyřadí z provozu. V Česku jsme to sledovali na příkladech benešovské nebo brněnské nemocnice, u kterých nejsou doposud vyčísleny přesné škody,” komentuje Petr Loužecký.

I díky korona krizi se teď do popředí zájmu dostávají služby online zdravotnictví, jako například přenos dat z vyšetření, e-recepty, nebo vzdálená vyšetření přes webkameru. Úroveň bezpečnosti zde závisí na robustnosti IT infrastruktury a správném chování uživatelů, stejně jako u ostatních odvětví. V budoucnu se tento sektor bude rozvíjet, je proto potřeba, aby nemocnice, kliniky či lékárny pečlivě dbaly na zásady kyberbezpečnosti a správně zadávaly poptávky po IT řešeních,” říká Karel Diviš, ředitel IDC-softwarehouse, která vyvíjí software na míru pro prémiové kliniky a online lékárny.

 

Nejlevnější útok je ten, který se nestane

 

Firmám by přitom mohly pomoci pravidelné bezpečnostní testy systémů. Ty ale v Česku běžně provádí pouze 38 % firem, zejména v oblasti IT a telekomunikací. Pravidelný audit pomáhá firmám identifikovat největší hrozby, díky čemuž dokážou správně nastavit procesy a následně zvolit vhodné bezpečností řešení. “Útočník je proti firmě ve výhodě. Zatímco jemu stačí nalézt jedinou slabinu, skrze kterou do firmy pronikne, samotná společnost je musí najít a následně odstranit naprosto všechny. Z tohoto důvodu by si každá firma měla nechat udělat audit kybernetické bezpečnosti,” radí Petr Loužecký z Algotechu.

Na kamennou banku jste se mohli jít podívat a udělat si vlastní úsudek, zda je zabezpečená, či není. Teď je vše virtuální a ani ve vlastní firmě si nemůžete být jistí, zda vše funguje správně. Proto je důležité řídit se rady IT odborníků a správně vybírat dodavatele podnikových a bezpečnostních řešení,“ uzavírá Karel Diviš, ředitel IDC-softwarehouse.

Zdroj:Jana Bábiková, ShrtCut Studio s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Covestro koupí divizi od DSM za 1,61 mld. EUR, kvůli akvizici upíše nové akcie

Ilustrativní obrázek

Upcyklace dobývá českou e-commerce

Ilustrativní obrázek

Nábor v IT má nová pravidla, české firmy se však neadaptují.

Ilustrativní obrázek

Německo otevřelo v záporu

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy obchodovaly smíšeně, nedařilo se Austrálii

Ilustrativní obrázek

Souboj výrobců procesorů: Od roku 2017 AMD ukrojilo 20 % celosvětového trhu na úkor InteluČti více
Ilustrativní obrázek

Projekt na Cínovci s novou dynamikou

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu ceny zlata

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar kvůli Fedu slábne, ECB nekontruje

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Elliott Management je údajně proti plánovanému převzetí těžaře ropy Noble Energy společností Chevron

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.