Nejlepší evropská akcie letos vylétla o 1391 %

16:01 | Miloš Kotek | Diskuze

Zcela neznámá švédská biometrická technologická společnost se stala v roce 2015 nejúspěšnější evropskou akcií se zázračným zhodnocením. Cena akcie v tomto roce vylétla o 1391 %. Je to největší zhodnocení z 1000 akcií indexu Bloomberg World EMEA. Tržní kapitalizace společnosti je nyní 32,8 miliardy švédských korun (3,9 miliardy USD). Akcie bude v příštím roce zařazena do indexu švédské burzy OMX Stockhlm 30.

Foto: Greg Altmann

 

Společnost Fingerprint Cards AB byla v posledních letech spojována hlavně s podezřením na inside obchodování a falešnou tiskovou zprávou bývalého generálního ředitele, která měla zvýšit hodnotu akcií společnosti. Společnost navíc sledoval pouze jeden analytik, který ovšem nedoporučoval její nákup. Přesto se stala tato společnost nejvýkonnější evropskou akcií v roce 2015.

Společnost velmi úspěšně dodává výrobcům mobilních telefonů technologii rozeznávání otisku prstu, která na moderních chytrých telefonech nahrazuje zadávání přístupových hesel a pinů. S nárůstem dodávek této moderní technologie výrobcům, klesá i pořizovací cena.

Akcie společnosti jsou velmi volatilní. „Pokud investujete do akcií společnosti Figerprint, můžete snadno o investici přijít,“ tvrdí Albin Rannar ze Švédské asociace držitelů akcií, nezávislé organizace, která má za cíl ochraňovat drobné investory. „Zařazení akcie do indexu Švédské burzy přitáhne pozornost větších, profesionálních investorů a také větší množství analytiků, což by mělo snížit vysokou volatilitu,“ dodává.

Švédská biometrická společnost vede v tržním zhodnocení

Identifikace osob pomocí biometrických údajů, jako jsou otisky prstů, začalo být populární v roce 2013, kdy tuto technologii zařadila společnost Apple do modelu svého telefonu iPhone 5s. Pro uživatele je to mnohem bezpečnější, než používat jiné typy autentizace, jako zadávání hesla. Společnost Fingerprint začala vyvíjet svoji první generaci senzorů na snímání otisků prstů v roce 1997, kdy uzavřela první dohody se společnostmi Ericsson, Sony a Texas Instruments.

 

Trh se senzory

Potenciál trhu se senzory na otisky prstů je obrovský. V příštím roce by měl počet dodávaných senzorů na trh dosáhnout 500 miliónů a v roce 2018 by mělo jít až o 1,7 miliardy senzorových jednotek. Předpokládá se, že trh se senzory bude expandovat i do dalších oblastí mimo mobilní telefonii. Generální ředitel společnosti Fingerprint, Joergen Lantto prohlásil, že senzory pro otisky prstů dosáhly ve třetím čtvrtletí více než 360 miliónů a můžeme je najít všude, kde to vyžadují požadavky na bezpečnost přístupu. Například se hlásí o slovo „internet věcí“, kde komunikují nejrůznější přístroje prostřednictvím internetu, a přístup k těmto údajům lze zabezpečit použitím biometrie, případně lze využít těchto senzorů k ovládání domácích spotřebičů.

„Jde o obrovská čísla a zatím se pohybujeme na samém začátku. Společnost Fingerprint drží 45 % celkového trhu a očekáváme, že v roce 2016 tento podíl může stoupnout až na 70 %,“ dodává Joergen Lantto.

Cena akcie byla během posledních 15 let zcela nezajímavá. Změna nastala v roce 2013 s tím, jak Apple uvedl tuto technologii do svých mobilních telefonů. Na tento vývoj reagoval konkurenční největší výrobce mobilů na světě Samsung a také společnost Huawei rychle zařadila tuto technologii do svých špičkových modelů mobilních telefonů. Prodeje společnosti Fingerprint se během dvou let takřka zdvacetinásobily a dosáhly v roce 2014 hodnoty 233,6 miliónů švédských korun. Během prvních devíti měsíců roku 2015 dosáhly příjmy společnosti 1,55 miliardy švédských korun a společnost odhaduje pro rok 2015 celkové příjmy ve výši 2,85 miliardy švédských korun. V roce 2016 by měly příjmy společnosti dosáhnout 8,5 miliardy švédských korun.

 

Jednička na trhu

Investiční banky, kromě jediné, zatím společnost Fingerprint nezlákala. Jedinou investiční bankou, která pověřila svého analytika sledování této společnosti, byla Carnegie. Nicméně analytik banky nedoporučil tuto akcii k nákupu. Pro srovnání společnosti s tržní kapitalizací větší než 500 miliónů dolarů pokrývá vždy nejméně 9 analytiků, uvádí společnost Bloomberg.

„Prodeje výrobků vždy naráží na nasycení trhu. Pokud chce společnost Fingerprint dále růst, musí získat nové trhy, jako například smartcards,“ říká Havard Nilsson, analytik společnosti Carnegie, který 10. prosince změnil rating z nakupovat na držet s cílovou cenou 570 švédských korun, což je zhruba 10 % nad současnou cenou.

 

Senzor Qualcomm

Apple používá senzor od společnosti Authentec, kterou v roce 2012 koupila za 337 miliónů USD. Samsung ve svých prémiových modelech jako je Galaxy S6 používá senzor od společnosti Synaptics. Senzor společnosti Fingerprint používají ostatní velicí výrobci chytrých telefonů, jako je Huawei, LG Electronics a Lenovo. Společnosti Fingerprint odhaduje, že v příštím roce bude snímač otisku prstů na polovině všech prodaných chytrých telefonů. V tomto roce je to lehce přes 30 procent.

Apple a Synaptics nabízí výrobcům podobný senzor, jako Fingerprint a do hry vstupuje nová konkurence. Největší světový výrobce elektronických součástek pro mobilní telefony Qualcomm v březnu tohoto roku oznámil, že vyvíjí nový senzor, který bude číst otisky prstu ultrazvukem, což by mělo zlepšit rozlišení u lehce zašpiněných prstů, případně bude možné skenovat otisky prstů přes sklo.

 

Divoká jízda

Pro investory je to divoká jízda. Cena akcií společnosti 11. října 2013 vylétla o 51 % poté, co falešná tisková zpráva oznamovala, že Samsung vyjádřil zájem na převzetí společnosti. Cena akcie vylétla 17 minut před uzavřením Stokholmské burzy, takže s akcií muselo být pozastaveno obchodování. O rok později se investorům vypařila třetina hodnoty, když největší držitel akcií, bývalý generální ředitel Johan Carlstroem a dva bývalí členové dozorčí rady začali být vyšetřování v souvislosti s nedovoleným obchodováním s akciemi na základě interních informací (insider trading).

Carlstroem se prostřednictvím textové zprávy vyjádřil, že vždy dodržoval právo a věří, že se mu podaří očistit své jméno u soudu. Carlstroem prostřednictvím svého majoritního vlastnictví společnosti Sunfloro AB, může ovlivňovat 20 % akcií A společnosti Fingerprint s volebním právem.

A výplachy pokračovaly. Cena akcie mezi 26 a 27. říjnem vymazala svůj 44% nárůst pádem o 42 %, když Commerzbank AG zrušila svůj růstový certifikát, který sledoval hodnotu akcie společnosti. Nicméně během následujících čtyř obchodních dní cena akcie vylétla o víc jak 50 %. Cena akcie dosáhla 4. prosince svého maxima na úrovni 675 švédských korun.

Poté, co společnost Fingerprint vyložila své odhady pro rok 2016 a společnost Carnegie snížila svůj rating společnosti, cena akcie opět klesla na 519 švédských korun. Po tomto poklesu se objevily prodeje spekulující na pokles. Hodnota short akcií se nyní pohybuje na úrovni 9,3 %. V polovině minulého roku bylo minimum prodejů na short na úrovni 0,8 %. Podle společnosti Markit je hodnota prodejů na short u evropských technologických akcií na úrovni 1,9 %.

Předpovídat budoucnost u všech těch nových technologií je vždycky problém. Nikdy nevíte, která technologie „je fakt a u které jde jen o sen“, říká Claes Hemberg, finanční poradce stockholmské společnosti Avanza Bank Holding AB. „Nakupovat na této úrovni akcie společnosti považuji za velmi riskantní. Je to velmi zajímavé odvětví, jde o slibnou společnost, ale to neznamená, že by do toho investoři měli vkládat své peníze.“

 Graf: bigcharts.com

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.