Nejlépe placení spisovatelé 2017

08:56 | Ne Ro | Diskuze

Poprvé po téměř deseti letech se J. K.  Rowlingová umístila na špici nejlépe vydělávajících slovotepců. Podařilo se ji totiž z prvního místa vytlačit až bizarně plodného Jamese Pattersona.

Ilustrační foto
Foto: Executive Office of the President

Příznivci tištěného či digitálního slova budou určitě nadšeni z informace, že ačkoli pět spisovatelů z našeho top výběru napsalo knihy, jejichž námět byl zfilmován, přesto se těmto spisovatelům podařilo ukořistit nemalou sumu právě ze svých knih. Spisovatelé na prvních jedenácti příčkách prodali během uplynulých 12 měsíců bezmála 30 miliónů výtisků, čímž vydělali 312,5 miliónů USD před zdaněním.

A kteří pisálci zaznamenali propad? I když je docela pravděpodobné, že v budoucnu opět obsadí vyšší příčky, propad letos zaznamenali George R.R. Martin (Game of Thrones) a John Green (Our Stars). Martin v tuto chvíli usilovně pracuje na čtyřech knihách, které svým příběhem dějově předcházejí již existujícímu příběhu Game of Thrones. A Green by měl v říjnu představit svůj první román po pěti letech - Turtles All the Way Down.

Poslední filmová adaptace knihy Dana Browna byla propadákem, nicméně tvůrci The Da Vinci Code se podařilo zdvojnásobit příjmy za období předcházejících dvanácti měsíců, díky odhadovanému osmicifernému úspěchu u románu Origin. Ještě před knihou Origin se objevilo Inferno. To byl sice propadák v kinech, nicméně besteller roku 2013 mezi knihami žánru adult-fiction. Podle Penguin Random House se prodalo 1,7 miliónů kusů s pevnou vazbou.

Britská autorka románů, Paula Hawkinsová, debutovala v seznamu spisovatelů Forbes v loňském roce svým psychologickým thrillerem The Girl on the Train. Během uplynulých dvanácti měsíců prodala jen ve Spojených státech na 2,2 miliónů výtisků, což je z ženských spisovatelek mimo J. K. Rowlingové nejvíce.  Zfilmovaná verze Train v roce 2016 inkasovala 173 miliónů USD hrubého. Společnost Amblin Partners Stevena Spielberga získala práva na druhý román této spisovatelky, letošní trhák Into the Water.

Za zmínku určitě stojí, že téměř polovina světově nejlépe placených spisovatelů jsou ženy. Veronica Rothová se svou trilogií Divergent sice letošní top žebříček opustila, nicméně byla na seznamu nahrazena pěticí jiných spisovatelek. Ačkoli Rowlingová není nejbohatší autorkou našeho top přehledu (Patterson je totiž nejbohatším spisovatelem s čistým jměním 700 miliónů USD), podařilo se jí nakupit díky knize Boy Who Lived ohromných 650 miliónů USD.

Po magickém příjmu 95 miliónů USD ročně se nyní zdá, že se příjmy Rowlingové propadnou. Tedy pokud se jí nepovede zavčasu vydat novou knihu o Harrym Potterovi, která by se mohla objevit v podobném top žebříčku v příštím roce. I když člověk nikdy neví, jak něco nakonec dopadne, pravděpodobné je, že příští rok první příčku nejlépe vydělávajících spisovatelů obsadí opět Patterson. Bylo by to už po desáté během uplynulých dvaceti let.

Co je podle Pattersona klíčem k úspěchu? Vytrvalost! Pokud v životě najdete nějakou práci, která vás baví, pak jste šťastný člověk. No a pokud je někdo ochotný vám za takovou práci i dobře zaplatit, jde téměř o zázrak, říká Patterson.  Jeho první knihu rozcupovalo 31 různých vydavatelství. Patterson tehdy ale nehodil flintu do žita.

Výše uvedené příjmy jsou před zdaněním a dalšími srážkami a týkají se období o 1. 6. 2016 do 31. 5. 2017. Veškerá data o knižních prodejích pocházejí z NPD Book Scan, který sleduje 85 % tištěného trhu v USA.

Zdroj:forbes, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Speciální filmové efekty v rukou umělé inteligence provádějí neuvěřitelné věci. Tyto scény hovoří za vše

Ilustrativní obrázek

Black Panther se stal v USA nejvýdělečnějším superhrdinským filmem v historii

Ilustrativní obrázek

Nelegální televizní vysílání využívají v Česku desítky tisíc lidí

Ilustrativní obrázek

Čeští čtenáři upřednostňují thrillery a historické knihy

Ilustrativní obrázek

Intel odmítá komentovat spekulace o možné nabídce za Qualcomm. Co dalšího hýbe Wall Street před otevřením trhu?

Ilustrativní obrázek

Black Panther již utržil v kinech 1 miliardu USDČti více
Ilustrativní obrázek

ČEZ zveřejnil pozvánku na valnou hromadu, rozhodným dnem pro nárok na dividendu je 28. červen 2018

Ilustrativní obrázek

VIG zítra ráno před otevřením trhu představí svoje výsledky hospodaření

Ilustrativní obrázek

U polských zlodějů se našly díly z nově vyvíjeného mercedesu

Ilustrativní obrázek

Jestřáb Hampl koruně moc nepomohl

Ilustrativní obrázek

Akcie General Electric oslabují v reakci na spekulace o snižování dividendy

Ilustrativní obrázek

Ant Financial investuje do výrobce 3D senzorů Orbbec

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.