Nejhorší finanční návyky získávají děti od svých rodičů

10:32 | Ne Ro | Diskuze

Zacházet s financemi se učíme už jako dítě, bohužel často zbytečně opakujeme špatné návyky svých rodičů.

Ilustrační obrázek
Foto: Public Domain

Rodiče, kteří mají špatné návyky týkající se peněz a financí, tyto návyky přenášejí na své potomky, uvádí nejnovější studie investiční společnosti T. Rowe Price. V rámci zmiňované studie k zjišťování dobrých a špatných finančních návyků proběhlo dotazování přibližně tisícovky amerických rodičů, jejichž děti jsou ve věku od 8 do 14 let. Posléze proběhlo dotazování přímo těchto dětí. Níže rozepsané závěry této studie jsou však do velké míry aplikovatelné i na českomoravskou kotlinu.

Výsledky studie ukazují, že 98 % dětí, jejichž rodiče (rodiče typu A) šetří alespoň trojím způsobem (kupř. důchodové spoření, spoření na vzdělávání potomka a vytváření soukromého rezervního fondu na horší časy), ví o tom, že jejich rodičové spoří. Naopak u dětí, jejichž rodičové (rodiče typu B) mají menší, než trojí způsob spoření, o spoření svých rodičů vědí jen z 86 %. Dále při dotazování vyplynulo na povrch, že děti střádalů typu A s větší pravděpodobností tématiku peněz s rodiči příležitostně probírají, a to v 83 % případů (oproti pouhým 66 % dětí od rodičů typu B).

Mimoto se při dotazování dětí ukázala spousta dalších zajímavých skutečností: Jen 40 % dětí rodičů typu A utratí peníze záhy po jejich obdržení. V případě dětí rodičů typu B je to 52 % dětí. V případě rodičů, kteří byli nuceni vyhlásit osobní bankrot, byl tento rozdíl ještě nápadnější. 71 % rodičů, kteří vyhlásili osobní bankrot, mají děti, které obvykle utratí obdržené peníze záhy poté, co je obdrží. V případě dětí od rodičů, kteří osobní bankrot nevyhlásili, je to pouze 42 % dětí.

Výše uvedené výsledky rozhodně vypovídají o tom, že rodiče své návyky, týkající se peněz, přenášejí chtě nechtě na své potomky. Bohužel se ukazuje, že děti těch rodičů, kteří nepatří do typu A, budou v budoucnu s větší pravděpodobností finanční chyby svých rodičů opakovat. Naštěstí se nejedná o zcela ztracený případ. Určitě se vyplatí s dětmi tématiku peněz diskutovat. Dokonce před dětmi nezatajovat ani chyby, jichž jsme se jakožto rodičové ve vztahu k financím dopustili. Děti se pak mohou poučit a pravděpodobněji se těchto chyb v budoucnu vyvarují. Rodiče, kteří tématiku peněz s dětmi probírají alespoň jedenkrát za týden, mají s větší pravděpodobností děti, o nichž lze konstatovat, že mají k penězům chytrý postoj (64 % oproti 41 % dětí, jejichž rodičové tématiku peněz každý týden neprobírají).

Také se vyplácí svěřit dětem určitý obnos, aby si jej spravovaly samy. Téměř polovina dotazovaných rodičů uvedla, že nechala své děti rozhodnout o tom, jak chtějí svěřené peníze spořit a utrácet. Ukázalo se, že pouze 40 % těchto dětí svěřené peníze záhy utratilo. Naopak dětem, kterým nebyla dána možnost, aby určité peníze spravovaly samy, činil tento podíl 53 %. A závěrem ještě jeden výsledek: Děti, které dostaly možnost nakládat s určitým svěřeným obnosem samy, s pravděpodobností o 13 % menší očekávaly, že jim jejich rodičové koupí cokoli, co si budou přát.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Jak náročné je studium z pohledu rodinných financí?

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k HDP a chování domácností a firem

Ilustrativní obrázek

Raiffeisen stavební spořitelna nabízí stavebko zdarma pro každého

Ilustrativní obrázek

Barometr obliby spoření: nejzajímavější je stavebko, penzijní spoření a drahé kovy

Ilustrativní obrázek

Stavební spoření: 5 častých mýtů, které o něm kolují

Ilustrativní obrázek

Největší rizika podnikání: znehodnocení značky, počítačová kriminalita a ekonomické zpomaleníČti více
Ilustrativní obrázek

Pražská burza zahájila týden růstem, tahounem Avast (+3,6%)

Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Ilustrativní obrázek

Pražská burza v plusu

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 14.10.2019

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v reakci na páteční vývoj jednání mezi USA a Čínou na startu týdne rostly

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu 14.10.2019

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.