Nejdůležitější události uplynulého týdne: Zátěžové testy bank, nezaměstnanost v USA

09:06 | fa ra | Diskuze

Zátěžové testy EBA zaměřené na evropské bankovní domy dopadly v celku neutrálně. Respektive kvůli zvoleným parametrům prošly víceméně všechny banky, kromě některých výjimek. Nicméně tento výsledek trh neuklidnil. Zejména konkrétní banky jako UniCredit (-12,7 % t/t) či Deutsche Bank (-3,5 % t/t) byly stále pod prodejním tlakem.

Foto: Public Domain

Naopak pozitivní informací pro trhy byla páteční makrodata z USA. Tamní měsíční zaměstnanost překonala očekávání s +255 vs. oček. +180 tis. prac. míst. Domácí index PX především pod tíhou propadu Komerční banky zakončil týden na 850 bodech či –3,6 % t/t.

Z domácích informací jsme sledovali pokračující výsledkovou sezónu. V pondělí zveřejnila výsledky Kofola. Ta zklamala s provozním ziskem EBITDA 360 (-22,4 % r/r) vs. oček. 384 mil. Kč. Důvodem jsou klesající tržby (-4,7 % r/r) a rostoucí tlak ze strany nákladů (zaměstnanci a základní suroviny). Komentář managementu ohledně výhledu na celý rok byl rovněž neuspokojující. Titul zakončil týden na 430 Kč (-2,0 % t/t).

Ve středu zveřejnila výsledky Komerční banka. Samotná čísla byla bez překvapení s čistý ziskem za 2Q16 na úrovni 3,8 (+19 % r/r) vs. oček. 3,8 mld. Kč. Nicméně banka uvedla, že bude revidovat směrem dolu svoji dividendovou politiku vzhledem k větším regulatorním nárokům ze strany ČNB. Komerční banka byla mezi investory oblíbená právě pro svoji dividendovou politiku. Titul reagoval negativně a pátek zakončil na 848 Kč (-10,8 % t/t).

VIG ve středu předčasně oznámila zisk před zdaněním na úrovni 200 mil. EUR. Společnost zároveň potvrdila dosavadní celoroční výhled, který počítá minimálně s dvojnásobným ziskem před zdaněním oproti minulému roku až do výše 400 mil. EUR. VIG dále v tiskové zprávě oznámil, že na základě rozhodnutí regulátora mění způsob konsolidace a účtování podílů v devíti společnostech (non-profit housing societies). Výsledkem změny metodiky je snížení zisku před zdaněním za minulý rok o 45 mil. EUR a snížení vlastního kapitálu o 550 – 580 mil. EUR. Tyto změny nemají žádný dopad na regulatorní kapitál (Solvency II). Titul zakončil týden na 450,9 Kč (-5,7 % t/t).

Konečně v pátek zveřejnila výsledky Erste Group. Jelikož však Erste již dala dříve předběžná data, tak čistý zisk za 2Q16 s 567 mil. EUR (+117 % r/r) byl bez překvapení. Výsledek byl silně ovlivněn jednorázovými položkami, které byly však dopředu oznámeny. Současně byl potvrzen i dříve zvýšený výhled. Titul zakončil týden na úrovni 638,1 Kč (-0,9 % t/t).

Nejvíce klesající akcií týdne byla Komerční banka (-10,8 % na 848 Kč). Titul negativně reagoval na revizi směrem dolu své dividendové politiky. Banka musí k revizi přikročit kvůli regulatorním požadavkům ze strany ČNB. Jen připomínáme, že KB byla trhem vždy kladně hodnocena právě kvůli své zajímavé dividendové politice. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla CME (+1,6 % na 57,1 Kč). V týdnu nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná informace. Odhadujeme, že akcie těžila ze solidních čísel zveřejněných již v předchozím týdnu.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.