Nejdůležitější události uplynulého týdne: OPEC a Deutsche Bank

08:50 | fa ra | Diskuze

Poslední týden v září vyvolávaly výkyvy na finančních trzích dva faktory – Deutsche Bank a ropa.

Foto: Thomas Schulz

Mezi investory dál rostou obavy o dalším osudu největší investiční banky v Evropě. Nervozitu zvýšila i prohlášení německé vláda, že neplánují bance pomáhat z veřejných peněz. Akcie Deutsche Bank se dočasně dostaly pod hranci 10 EUR, což byl od začátku týdne propad přes 11% a během 3 týdnů skoro 30%. Nervozita se přirozeně přelévala i na další akcie ve finančním sektoru a to následně stahovalo i široké akciové indexy. V druhé polovině týdne vyskočila cena ropa skoro o 9 %, ropa Brent přeskočila hranici 49 dolarů. Impulzem se stalo prohlášení sdružení OPEC, že se plánují dohodnout na příštím zasedání na snížení těžby v příštím roce.

Akciové indexy v západní Evropě minulý týden ztrácely kolem 2 %, v USA do půl procenta. Domácí index PX zakončil týden na 864 bodech, což znamenal pokles o 1,2 % t/t.

V České republice se investoři zaměřili na čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB. Úrokové sazby zůstaly beze změny na faktické nule (0,05%). ČNB opět odsunula konec intervencí alespoň druhého čtvrtletí 2017 (dosud v roce 2017). Od roku 2014 jde již o osmé odsunutí konce kurzového závazku.

Po relativně nudném týdnu z pohledu korporátních zpráv přišla ve čtvrtek po zavření trhu překvapivá informace na akcie Moneta Money Bank. GE Capital International, největší akcionář Monety, prodal ve zrychleném úpisu 125 mil. kusů akcií (24,5 % akcií banky) za cenu 75 Kč za akcii. Z našeho pohledu se jedná o pozitivní zprávu vzhledem k tomu, že se snižuje riziko veliké nabídky akcií související s úplným exitem GE. Akcie v pátek propadly o 4,6 % a za celý týden ztratily 4,3 %, což byl největší propad v rámci pražské burzy. Naopak nevětší růst zaznamenaly bez jakýchkoliv zpráv TMR (+1,4 %) a Unipetrol (+0,8 %)

Z ostatních titulů stojí ještě za zmínku několik drobnějších zpráv na ČEZ jako spuštění 3. bloku jaderné elektrárny Dukovany o 4 dny dříve oproti plánovanému 1. říjnu, či podepsání dohody o výstavbě uhelné elektrárny v Černé Hoře. Akcie nakonec i přes růst cen elektřiny zakončila týden mírně v červeném (-0,3 % na 429 Kč).

Zdroj:J&T
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.