Nejdůležitější události tohoto týdne: Zápis ze zasedání Fedu, začátek výsledkové sezóny v USA

08:25 | fa ra | Diskuze

Souhr nejdůležitějších momentů uplynulého týdne na finančních trzích.

Foto: Public Domain

Středeční zápis z posledního zasedání amerického Fedu nepřinesl nová zjištění. Trh nadále vidí pravděpodobnost prosincového zvýšení sazeb z 66 %. Začátek výsledkové sezóny v případě společnosti Alcoa neproběhl zrovna ukázkově. Samotná čísla byla pod odhady již na úrovni tržeb a výhled byl přinejmenším smíšený. Trh vnímá vyznění těchto čísel nepříznivě vzhledem k tomu, že právě těžební sektor by měl být tahounem očekávaného celkového růstu tržeb a zisku za 3Q16. Naopak zveřejněné výsledky v bankovním sektoru byly pozitivním překvapením pro odhady, ale meziročně se jedná o pokles. Zatím protichůdné výsledky znamenají nulovou odezvu z pohledu zámořských indexů. Jinak je tomu u domácího trhu, který navázal na růst z minulého týdne a opětovně předvedl růstovou seanci. Domácí index PX zakončil týden na úrovni 899 bodů, což představovalo mezitýdenní růst o 1,5 %.

Z domácích informací jsme se zaměřili na Pegas Nonwovens. Ministerstvo průmyslu a obchodu rozhodlo o příslibu investičních pobídek pro společnost. Pobídky se týkají nové výrobní linky s kapacitou 10 tis. tun. Pegas by měl dostat slevu na dani z příjmů ve výši 25 % celkových nákladů, ale maximálně 148,05 mil. Kč (16 Kč na akcii). Slevu lze uplatnit po dobu 10-ti let. Titul zakončil týden na 773,9 Kč (-0,4 % t/t). Jen připomeneme, že se titul v průběhu týdne začal obchodovat bez nároku na hrubou dividendu 1,25 EUR/akcii (zhruba 34 Kč).

Unipetrol oznámil, že obnovil zpracování ropy v rafinérii v Kralupech. Jednotka byla po požáru mimo provoz od konce května 2016. Unipetrol provedl také ostatní údržbové práce, takže další pravidelná odstávka je naplánována na r. 2018. Celková škoda na technologiích je 0,4 mld. Kč a ušlý zisk jen za 2Q16 je 0,3 mld. Kč. Předpokládáme, že podstatnou část z celkového součtu by měl Unipetrol dostat od pojišťoven. Uvedení do provozu na konci října proběhlo dle očekávání a plánu společnosti. Unipetrol zakončil páteční seanci na 180 Kč (+1,4 % t/t).

Stock Spirits oznámil akvizici 3 značek od společnosti Bohemia Sekt za 135 mil. Kč. Jedná se o značky Pražská vodka, Nordic Ice a Dynybyl gin. Společnost se tímto krokem snaží dále posílit svou pozici na českém trhu. Vzhledem k absenci čísel k prodejům a maržím u zmíněných značek nelze případný vliv akvizice ohodnotit. Stock uzavřel týden na 45,9 Kč (-3,3 % t/t).

Nejvíce klesající akcií týdne byl opětovně Stock Spirits (-3,3 % na 45,9 Kč). Stock Spirits oznámilo, že provedlo akvizici nových značek od Bohemie Sektu za 135 mil. Kč. V minulosti byla managementu společnosti vyčítána příliš agresivní akviziční politika, což se zřejmě projevuje i za současné situace. Jen chceme připomenout, že právě dřívější agresivní akviziční politika vedla k obměně ve společnosti na nátlak některých akcionářů. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Moneta (+4,5 % na 82,95 Kč). Na Monetě neproběhla významnější fundamentální informace. Titul se vyvíjel v souladu se sentimentem na finanční tituly a navíc byl podpořen pozitivním komentářem ze strany investiční banky HSBC.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.