Nejdůležitější události tohoto týdne: Fed, cena ropy, pokračující výsledková sezóna

20.08.2016 09:10 | fa ra | Diskuze

Ohlédnutí za uplynulým týdnem na kapitálových trzích.

Foto: Federalreserve

 

Trh zápis vyhodnotil pozitivně ve smyslu nejasného spuštění zvyšování sazeb a tedy prodloužení velmi uvolněné měnové politiky. Za povšimnutí stojí určitě opětovně dění na ropě, která se před třemi týdny podívala pod 40 dolarovou hranici (WTI). Ale od té doby již přidala více jak 20 %. Konkrétně v uplynulém týdnu WTI přidalo 8,5 % na 48,3 USD/bbl a šlo tak o akceleraci růstu. Důvodem byl pokles stavu zásob v USA, které jsou však stále na rekordních úrovních. Na evropské trhy se za nízkých objemů vrátila prodejní nálada, čemuž neodolal ani domácí index PX, který zakončil týden na 848 bodech, tedy o 1,9 % t/t níže.

Z domácích informací jsme sledovali pokračující výsledkovou sezónu. Philip Morris ČR v pátek zveřejnil celkově neutrální sadu čísel. Nekonsolidovaný čistý zisk za 1H16 vykázal 2,2% růst r/r ba 1,4 mld. Kč. To bylo lehce pod naším odhadem 1,44 mld. Kč. Důvodem byl nižší cenový efekt u tržeb z ČR, než jsme projektovali. Celkově však z našeho pohledu došlo k potvrzení solidního hospodaření, což může indikovat pokračování výplaty zajímavé dividendy. Titul zakončil týden na 12900 Kč (-1,0 % t/t).

Unipetrol oznámil, že dokončil opravu před rokem vybuchlé etylénové jednotky v Chemparku v Záluží u Litvínova. Nyní probíhají poslední testy a jednotka by měla být v běžném provozu na konci října. Náklady na opravu by se měly pohybovat na úrovni 4 mld. Kč. Dokončení je pozitivní zprávou. Jak datum, tak částka však nejsou překvapením. Akcie zakončila páteční seanci na hladině 175 Kč (+0,7 % t/t)

Podle informací MF Dnes a Euro24 plánuje Fortuna prodat svůj loterijní byznys. Ten nezapadá do plánů šéfa Petra Widerstroma, který chce Fortunu zaměřit jen na sportovní sázky a online kasino. Strategie údajně počítá i s technologickou expanzí do zahraničí, pravděpodobně přes sázení na webu. Fortuna se ke spekulacím nevyjádřila. Loterie je pro Fortunu okrajovým byznysem, v 1Q16 se podílela na zisku EBITDA pouze ze 4 %. Podle MF Dnes by se cena za prodej loterie mohla pohybovat v rozmezí 120 – 150 mil., tj. ve výši 5-6x zisku EBITDA z loterie za loňský rok. Titul zakončil týden na 92,9 Kč (-0,6 % t/t).

Nejvíce klesající akcií týdne byl CEZ (-4,0 % na 423 Kč). Na titulu se neobjevily žádné kurzotvorné informace. Odhadujeme, že za poklesem je snižující se cena elektrické energie, která klesá opětovně k hranici 26 EUR/MWh (-3,6 % t/t). Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Stock Spirit (+7,7 % na 55,9 Kč). Předminulý týden společnost zveřejnila výsledky, které byly víceméně v souladu s očekáváním. Aktuálně jsme nezaznamenali jiné kurzotvorné informace.

Zdroj:J&T
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.