Nejdůležitější události předchozího týdne na kapitálových trzích

10:14 | fa ra | Diskuze

Poslední týden v březnu byl opětovně pro většinu trhů zkrácený z důvodu pondělního státního svátku. Nicméně americké trhy byly i v pondělí otevřeny. Týden se obešel bez významnějších tržních informací, a tak se investoři upínali k pátečním americkým makrodatům (měsíční zaměstnanost).

Foto: Public Domain

Ta dopadla mírně pozitivně na všech úrovních, tedy jak v počtu nových pracovních pozic, tak v participaci i růstu mezd. Na trh měl pravděpodobně i vliv konec čtvrtletí, kdy dochází k realokaci pozic v rámci portfolií. Domácí index PX zakončil týden na 893 bodech a posílil o 0,5 % t/t.

Z domácích zpráv jsme sledovali úterní zveřejnění výsledků Philip Morris ČR. Celkově jsme hodnotili výsledky neutrálně vzhledem k trendům, nicméně výše dividendy byla pro nás mírným zklamáním. Čistý nekonsolidovaný zisk s 2,5 mld. Kč mírně zaostal za naším očekáváním 2,6 mld. Kč. To odpovídalo i návrhu hrubé dividendy 920 Kč vs. naše projekce 952 Kč/akcii. I tak se však jedná stále o solidní dividendu (hrubý div. výnos 7,1 %) a společnost má nadále k dobru prostředky ze zrušeného rezervního fondu (85 Kč/akcii), které může využít pro budoucí výplatu dividendy. Titul zakončil týden na 13030 Kč (-1,3 % t/t).

ČEZ dostal povolení k provozu 1. bloku jaderné elektrárny Dukovany, které končilo 31. Března 2016. Nové povolení na dobu neurčitou vydal Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). ČEZ zakončil páteční seanci na 414,7 Kč (+1,6 % t/t).

Čtvrteční zasedání bankovní rady České národní banky bylo bez překvapení. Úrokové sazby zůstaly na faktické nule (0,05%), současně ČNB potvrdila, že bude držet koruna na úrovni 27 CZK/EUR do roku 2017. Vzhledem k tomu, že se nenaplňuje její inflační výhled, tak bankovní rada opět odsunula případný konec kurzového režimu, tentokrát až do poloviny 2017. ČNB opět zopakovala, že bankovní rada „diskutovala případné využití záporných úrokových sazeb“. K žádnému jasnému závěru ale nedošla, o záporných sazbách se vůbec nehlasovalo, tak celé téma stále zůstává spíše v rovině slovních intervencí.

Nejvíce klesající akcií uplynulého týdne byl Stock Spirits (-5,6 % na 51,6 Kč). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Pokles přisuzujeme technické korekci předešlého růstu. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl ČEZ (+1,6 %; 414,7 Kč). Společnost získala povolení k provozu 1. Bloku jaderné elektrárny Dukovany, čímž se odstranilo jedno z potenciálních rizik. I když pravděpodobnost zastavení Dukovan jsme považovali za velice nízkou. Titul rovněž profitoval ze stabilizace vývoje na trhu s elektřinou.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.