Nejdůležitější okamžiky uplynulého týdny: ECB, nezaměstnanost USA, spekulace o prodeji O2

04.06.2016 07:30 | fa ra | Diskuze

Minulý obchodní týden se investoři zaměřili především na makroekonomická data a ECB. Pokud začneme od druhého tématu, tak v případě ECB se výraznější kurzotvorné informace neočekávaly. Důvodem je nedávné navýšení monetárního uvolnění a následná specifikace technického provedení. Další změna politiky (uvolnění) se neočekávala.

Foto: Public Domain

Makroekonomická data z USA byla úzce sledována především kvůli nadcházejícímu zasedání Fedu (15.6.). Investoři sledovali především páteční měsíční data z trhu práce. Ta překvapila negativně s +38 tis. novými pracovními místy při očekávání +160 tis. míst. Současně byla zveřejněna i snížená revize za duben (123 ze 160 tis. prac. míst). Horší makrodata poslala indexy do záporných hodnot. Ani domácí index PX se nevyhnul vybírání zisků a odepsal 1,2 % t/t na 880 bodů.

Z domácích informací jsme opětovně sledovali dění kolem tzv. protikuřáckého zákona. Jak jsme informovali již minulý týden tak poslanci neschválili protikuřácký zákon ve třetím čtení. Avšak vláda v průběhu uplynulého týdne schválila nový návrh, který by měl Parlamentem projít ve zrychleném procesu. I tak se odhaduje, že nově navržený zákon by mohl začít platit až od roku 2017. Další oddálení daného zákona je pozitivní informací pro domácí spotřebu tabákových výrobků. Philip Morris ČR zakončil týden na 12350 Kč (-1,0 % t/t).

Minoritní akcionář Unipetrolu, společnost Paulinino Ltd., dala k jednání na valné hromadě protinávrh a žádá vyšší dividendu. Vedení Unipetrolu navrhlo 5,52 Kč/akcii (hrubý výnos 3,2 %), zatímco Paulinino žádá 15 Kč/akcii (hrubý výnos 8,6 %). Polské PKN Orlen kontroluje v Unipetrolu 63 % a Paulinino 23,7 %. Valná hromada se koná 21. června 2016. Titul zakončil páteční seanci na 174,6 Kč (+0,3 % t/t).

V pátek se objevila spekulace o potenciálním snížení podílu PPF v O2 CR. Dříve se již spekulovalo i o možném prodeji celé společnosti. Aktuálně se spíše uvažuje o zvýšení tržního podílu volně obchodovaných akcií (tzv. „free float“), které by O2 CR zajistilo setrvání v MSCI indexech. Udržení se v indexech MSCI může být ohroženo IPO Moneta, která má aktuálně vyšší tržní kapitalizaci volně obchodovaných akcií. V návaznosti na podobný scénář bychom odhadovali prodej 15-34 % společnosti s čímž by dle nás mohl být spjat jistý tlak na cenu. V tomto případě bychom to však považovali za zajímavou příležitost. Titul zakončil týden na 231,8 Kč (+0,8 % t/t).

Nejvíce klesající akcií týdne byla Erste Group (-6,2 % na 621 Kč). Na titulu se neobjevily žádné kurzotvorné informace. Jedná se zřejmě o technický pohyb, který může být již spjat s nervozitou kolem anglického referenda (23.6.) o setrvání v EU. Současně oslabování amerického dolaru vůči euru ve spojení se slabými makrodaty (návaznost na Fed) může hrát svou roli. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Fortuna (+3,3 % na 88,8 Kč). Ani na Fortuně se neobjevily kurzotvorné informace. Nicméně zde je patrné, že při výraznějším poklesu pod 85 Kč se na titulu již delší dobu aktivuje kupec, který je aktivní až do hladiny 90 Kč.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.