Nejdůležitější okamžiky tohoto týdne na kapitálových trzích

09.04.2016 07:30 | fa ra | Diskuze

Dle očekávání středeční zápis z posledního zasedání amerického FOMC nepřinesl výraznější překvapení a jeho vyznění je potvrzením dřívějších spíše holubičích nálad. Ropa se sice na začátku týdne podívala k úrovni 35,5 USD/bbl (WTI) po zprávách, že Saudská Arábie se nepřidá k zmražení produkce, pokud tak neudělají všichni oslovení producenti, ale ke konci týdne se obnovila poptávka a cena WTI se vrátila bezpečně zpět nad 38,5 USD/bbl.

Foto: Web4Trader

Jedním z důvodů obnovení zájmu během týdne v případě ropy byla informace o překvapivém poklesu zásob v USA. Celkově však akciové indexy končí týden v záporných hodnotách. Důvodem může být nepříznivý výhled na nadcházející výsledkovou sezónu. Domácí index PX zakončil týden na 899 bodech a posílil o 0,7 % t/t.

Z domácích informací jsme sledovali zveřejnění podrobných výsledků VIG. Samotná čísla odpovídala předběžným datům zveřejněným již v půlce března. Předepsané pojistné kleslo o 1,4 % r/r na 9 mld. EUR a zisk před zdaněním, výrazně ovlivněn odpisem nehmotných aktiv, dosáhl 172 mil. EUR. Také návrh dividendy (0,6 EUR) a výhled pro tento rok, který počítá minimálně se zdvojnásobením zisku před zdaněním oproti minulému roku, odpovídají již dříve zveřejněným informacím. Výsledky nepřinesly žádnou výraznější novou informaci, nicméně alespoň trochu zmírnily obavy z dalších nepříjemných překvapení. Reakce investorů tak byla pozitivní a VIG zakončilo páteční obchodní den na 542,7 Kč (+7,5 % t/t).

V týdnu agentura Moody's Investors Service snížila rating ČEZ o jeden stupeň na Baa1 z A3. Výhled je stabilní. Důvodem snížení hodnocení je nízká cena elektřiny a její výhled. Z toho vyplývá očekávání agentury, že se v následujících dvou letech zhorší poměr zadlužení. Jen připomínáme, že nový rating je stále pohodlně v investičním pásmu. Titul zakončil týden na 401,9 Kč (-3,1 % t/t).

Ministr financí Babiš a ministr průmyslu Mládek seznamovali vládu s možnými řešeními situace ohledně OKD (vlastněná NWR). Jedním z nich je odkup dluhů a akcií NWR, nebo společná firma. Přitom akcie nemají podle Babiše žádnou hodnotu a dluhy minimální. Očekáváme, že se bude dál jednat mezi všemi zúčastněnými stranami. Zdá se, že jednání začínají být intenzivnější. Pravděpodobně to odráží rychle se zhoršující situaci. NWR zakončilo páteční seanci na 0,16 Kč (+6,7 % t/t).

Podle denního tisku požaduje společnost Paulinino Ltd po Unipetrolu, výplatu hrubé dividendy ve výši 12 Kč na akcii (hrubý výnos 6,8 %). Podle zástupce společnosti by ani dvojnásobná dividenda neohrozila stabilitu Unipetrolu. O dividendě rozhodnou akcionáři na valné hromadě (VH). A nejpozději měsíc předem musí vedení v pozvánce na VH zveřejnit návrh na výplatu dividendy. Datum konání letošní VH není stanoveno (loni 2. června). Titul zakončil obchodní týden na 183 Kč (+3,1 % t/t).

Nejvíce klesající akcií uplynulého týdne byl opětovně Stock Spirits (-5,0 % na 49 Kč). Na titulu se objevila informace, kde minoritní akcionář (9,7% podíl) společnost WGPI (Luis Amaral) požaduje odchod současného generálního ředitele a přehodnocení akviziční strategie. Vzhledem k výrazným problémům, se kterými se společnost na polském trhu není schopna již delší dobu vypořádat, by mohl být tlak ze strany minoritního, ale významného akcionáře pozitivní. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Pegas (+8,6 %; 809 Kč). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Zvýšený zájem investorů mohla například přilákat stabilita dividendové politiky a samotného obchodního modelu společnosti.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.