Nejdůležitější okamžiky tohoto týdne na kapitálových trzích

30.04.2016 09:00 | fa ra | Diskuze

Finanční trhy v uplynulém týdnu prošly rozdílnými trendy. Na jedné straně opět razantně rostly komoditní trhy, cena ropy (Brent) se dostala na 5měsíční maximum (48 USD) a zlato po roce vyskočilo nad úroveň 1280 dolarů. Ceny komodit netáhly vzhůru fundamentální zprávy, ale hlavně oslabování dolaru, který vůči koši 6 hlavních měn klesl na nejnižší úroveň od začátku roku 2015.

Foto: Web4Trader

Fed na zasedání ve středu nenaznačil nic nového, trh nadále čeká, že další zvýšení sazeb v brzké době nehrozí a tak celková trhů (akcie, dolar, dluhopisy) byla minimální.

Opačným směrem než komodity se vydaly akcie. Důvodem byla probíhající výsledková sezóna v USA a v Evropě. Než samotné výsledky za 1Q smíšené vyznění přinášelo hlavně zhoršování výhledu pro zbytek roku.

Akciové indexy v západní Evropě ztratily za celý týden 2-3 % t/t. V USA akciové trhy klesly o 2 % t/t. Domácí index PX zakončil týden na 914 bodech, což znamenalo pokles o 0,62 % t/t.

V minulém týdnu se na domácím trhu stalo několik důležitých skutečností. Operátor O2 CR sice oznámil za 1Q16 mírně nižší tržby ve srovnání s konsensem, ale provozní marže stejně jako č. zisk je nad očekáváním. CME reportovalo výsledky za 1Q16. Tržby a provozní zisk byly ve shodě s odhady. Investoři nicméně negativně reagovali na hlubší č. ztrátu. Vedení ČEZu navrhuje akcionářům na valnou hromadu (3.6. 2016) dividendu ve výši 40 Kč (hrubý div. výnos téměř 9 %). Agentura Moody’s srazila hodnocení NWR na stupeň C (nejnižší) a vidí vysokou pravděpodobnost, že společnost nebude schopna v nejbližší době schopna plnit své závazky. Navíc podle generálního ředitele bude hotovost OKD (vlastní NWR) stačit do poloviny května. Situace se velmi rychle zhoršuje, což může vést k bankrotu.

Cenové rozpětí pro čekávané IPO (primární úpis akcií) na pražské burze společnosti GE Money Bank bylo stanoveno na 68-85 Kč, což nám připadá jako atraktivní cena, která indikuje tržní kapitalizaci 34,7-43,4 mil. Kč. Stanovení ceny se čeká 5. května a začátek obchodování 6. května. Druhé očekávané IPO na BCPP, společnosti EP Infastructure, bylo zrušeno.

Nejlepší výkon předvedl a hvězdou uplynulého týdne je polostátní ČEZ (+4,9 % t/t, 461,4 Kč). Titul podpořila jak cena elektřiny a emisní povolenky, tak návrh managementu na dividendu. Také změnu o téměř 5 %, ale s opačným znaménkem, tzn. největší propad, zaznamenalo CME (-4,9 % t/t , 63,7 Kč). Mediální skupina oslabila po reportovaných výsledcích za 1Q16. Erste (-3,5 % t/t, 676,9 Kč) i Komerční banka (-1,1 % t/t, 4859 Kč) před kvartálním reportem oslabily. Negativní výkon finančních institucí doplňovala pojišťovna VIG (-3,3 % t/t, 538 Kč). Na ceně 191 Kč se beze zpráv zastavila hodnota Unipetrolu (+3,8 % t/t). To je úroveň 6tiletých maxim. Investoři pravděpodobně spekulují na výplatu vysoké dividendy, která by mohla být oznámena v následujících dnech.

Zdroj:J&T
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.