Nejdůležitější okamžiky tohoto týdne na kapitálových trzích

07:30 | fa ra | Diskuze

Ropa i po neúspěchu jednání v Dauhá následovaném mírnou pondělní korekcí pokračuje v růstovém trendu směrem k 45 USD/bbl (WTI). ECB dle očekávání zveřejnila některé podrobnosti ke svému navýšení měnového uvolnění.

Foto: Web4Trader

Zveřejněné podmínky byly pro trh pozitivní informací směrem k evropským aktivům. Výsledková sezóna zatím překonává snížené odhady, ale meziročně se jedná o slabší výsledky.

Celkově díky ropě, ECB a očekávání na holubičí Fed pokračovaly trhy v růstovém trendu. Domácí index PX zakončil týden na 920 bodech, což představovalo růst o 1,4 % t/t.

Z domácích informací jsme sledovali zahájení výsledkové sezóny. Unipetrol ve čtvrtek zveřejnil výsledky pod konsensem trhu (EBITDA 559 vs. oček. trhu 615 mil. Kč). Současně se však jedná o sled čísel výrazně ovlivněn mimořádnými položkami (především loňskou havárií v Chemparku). Bez těchto vlivů by se opětovně jednalo o velmi solidní výsledky. Management prozatím informace k potenciálnímu rozdělení zisku neuvedl. Trh si tak bude muset počkat na pozvánku na valnou hromadu, která bude zveřejněna pravděpodobně někdy v květnu. Titul zakončil týden na 184 Kč (+0,1 % t/t).

Páteční tisk přinesl informaci o tom, že O2 CR podepsalo vzájemnou spolupráci s China Telecom. Vzájemné memorandum se týká dat, roamingu i spolupráce na úrovni zakázek pro veřejný sektor. O2 CR tak může profitovat z přílivu čínských turistů i manažerů a současně využít svého rozvoje v IT segmentu a potenciálně navázaných veřejných zakázkách. Zcela spekulativně se může rovněž jednat o budoucí větší provázání obou operátorů. Ale to vnímáme prozatím velmi vzdáleně. O2 CR zakončilo týden na 247,8 Kč (-0,9 % t/t).

Kromě PMČR (-6,3 % na 12232 Kč) a O2 CR (-0,9 % na 247,8 Kč), které se obchodovaly bez nároku na dividendy, byly nejvíce klesající akcie společnosti Pivovary Lobkowicz (-1,4 % na 205 Kč). Na titulu se neobjevily žádné kurzotvorné informace. Jednalo se spíše o technický pohyb, protože na titulu je nabídka ze strany majoritního vlastníka na výkup minorit za 208 Kč/akcii, která platí až do konce května. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl opětovně Stock Spirits (+4,3 %; 55,4 Kč). Již v předminulém týdnu společnost překvapivě zveřejnila předběžné výsledky, které byly výrazně pozitivní včetně otočení trendu v Polsku v 1Q16. Navíc trh kladně oceňuje aktivitu některých významných minoritních akcionářů, kteří jsou nespokojeni s dosavadním řízením společnosti.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.