Nejdůležitější okamžiky příštího týdne na kapitálových trzích

09:00 | fa ra | Diskuze

Příští týden oznámí kvartální výsledky hned několik společností listovaných na pražské burze – ve středu obě banky, Erste Group i Komerční banka, a ve čtvrtek sázková kancelář Fortuna. Nápojářský kolos Kofola vykopne balón 1Q16 již v pondělí. Erste by měla za 1Q16 potvrdit pozitivní trend posledních doby a ukázat zlepšující se kvalitu úvěrů, stabilizaci marží a růst úvěrového portfolia. Provozní zisk by měl ale meziročně klesnout o 10 % na 665 mil. EUR.

Foto: Public Domain

Stejně jako Erste by i Komerční banka měla oznámit meziroční pokles provozního zisku (-15 % r/r na 3,7 mld. Kč). Č.zisk propadně ještě více (-24 % r/r na 2,6 mld. Kč). Důvod je zaúčtování celoročních nákladů na fond pojištění vkladů a fond na záchranu bank. Jako riziko pro akcie KB v nejbližších dnech vnímáme probíhající IPO GE Money Bank, kdy si investoři mohou dělat prostor pro novou emisi.

Od Fortuny lze obecně očekávat pokračování trendů, které byly patrné v předchozích čtvrtletích, to znamená rychlý růst objemu přijatých sázek, který je však spojený s poklesem marží a nárůstem provozních nákladů. Kromě čísel budou investoři sledovat informace o případných akvizicích, zejména v Rumunsku. 

Čísla Kofoly by vzhledem k akvizicím měla meziročně vzrůst. Zisk EBITDA čekáme na 185 mil. Kč (+16 % r/r).

Příští týden nezasedají významné centrální banky a nečekáme ani jiné zásadní události. Akciové trhy se podle nás budou vyvíjet podle ceny ropy a dojmu trhu z doposud zveřejných výsledků společností. V USA již zveřejnily výsledky za 1Q téměř všechny největší společnosti a výsledková sezóna vyznívá negativně (pokles zisků, snížení výhledů). Přesto se americké indexy zatím drží poblíž maxim. Domníváme se proto, že podporou pro ceny akcií sice může být pokračující růst cen ropy (ropa Brent i WTI nedaleko 50 USD/barel), ale vysoká úroveň indexů a slabá výsledková sezóna vytvářejí spíše prostor pro korekci. Máme tak na příští týden mírně negativní výhled. Z pohledu makrodat může být impulzem měsíční zpráva o zaměstnanosti v USA (v pátek), kde se dále čekají solidní výsledky.

Výsledková sezóna se již bude přesouvat z USA do Evropy. Za oceánem ještě zveřejní z velkých firem výsledky Pfizer, v Evropě pak přijdou na řadu banky (HSBC, UBS, BNP Paribas, Société Générale), automobilky (BMW, Ferrari) a telekomy (Deutsche Telekom). Podobně jako v USA i v Evropě zatím přináší výsledková sezóna pokles tržeb a zisků.

Ve čtvrtek u nás zasedá ČNB, nicméně změnu politiky nečekáme. Banka potvrdí kurzový závazek na 27 CZK/EUR.

Z pohledu makrodat se týden otevře čínskými indexy nákupních manažerů: oficiálním (oček. 50,3 po 50,2 b.) a od spol. Caixin (oček. 49,8 po 49,7 b.). Rovněž v USA začne týden v pondělí indexem nák. manažerů ISM v průmyslu (oček. 51,5 b. po 51,8 b.), ve středu naváže ISM ve službách (oček. 54,8 po 54,5 b.). Ve stejný den se budou sledovat průmyslové objednávky (oček. +1,6 % po poklesu o -1,7 %) a zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby. Čtvrteční počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti mají přinést mírné zhoršení (oček. 264 tis. po 257 tis.), ale číslem týdne bude přírůstek zaměstnanosti v pátek, kde se čeká opět solidních +200 tis. prac. míst po 215 tis. v březnu. V Evropě se budou sledovat středeční maloobchodní tržby v eurozóně.

Zdroj:J&T
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.