Negativní dopady marihuany na činnost mozku mizí už po 72 hodinách, tvrdí nejnovější studie

15:16 | wa pe | Diskuze

Vědci z University of Pennsylvania analyzovali výsledky 69 dříve zveřejněných studií, které se zabývaly dopady užívání marihuany na kognitivní funkce adolescentů a mladých dospělých, tedy například paměť, schopnost koncentrace a řeči nebo učení se novým informacím.

Ilustrativní obrázek
Foto: Weimar Meneses

Vědci pod vedením profesora Cobba Scotta z University of Pennsylvania při srovnání studií zjistili, že výsledky uživatelů marihuany v oblastech jako paměť, schopnost abstrakce či učení se novým vědomostem byly oproti neuživatelům horší přibližně o třetinu takzvané směrodatné odchylky. Nicméně po oddělení studií, které zohledňovaly také délku abstinence, byly rozdíly ve výsledcích obou skupin po 72 hodinách od posledního jointu takřka neznatelné. Výzkumníci se proto domnívají, že některé negativní dopady zmíněné v předešlých studiích mohly být zapřičiněny reziduálními efekty užívání marihuany případně abstinenčními příznaky u pravidelných uživatelů.

Analyzovaných studií se celkem účastnilo 2 152 pravidelných uživatelů marihuany a 6 576 neuživatelů ve věku od 10 do 50 let, přičemž průměrný věk činil 21. Zatímco rozdíl v kognitivních funkcích v rozsahu jedné třetiny směrodatné odchylky je již patrný, „překvapilo nás, že rozdíl nebyl mnohem vyšší, “ říká profesor Scott. Podle něj již čtvrtina směrodatné odchylky je z hlediska klinické důležitosti sporná.

Studie prováděné na mladistvých uživatelích marihuany v posledních letech přinášely rozporuplné výsledky, nicméně celá řada z nich uváděla nebezpečí trvalého poškození mozku, varuje profesor Kevin Sabet z Yale School of Medicine. Podle něj jsou výsledky metastudie kolegů z University of Pennsylvania povzbudivé, nicméně celou záležitost zdaleka nejde považovat za uzavřenou a bude potřeba dalšího výzkumu. Upozorňuje, že studie se neshodovaly například v definicích občasného, chronického či pravidelného užívání marihuany, výsledky metastudie tak nutně budou výrazně limitované. Kromě toho se jednalo o zhodnocení pouze kognitivních funkcí, přičemž případné negativní dopady užívání mohou být spojeny například také s rozvojem psychózy či zhoršenou funkcí plic.  

Zdroj:cnn, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Češi vyvíjejcí probiotika pro onkologické pacienty získali evropský grant

Ilustrativní obrázek

Je jazzová hudba klíčem k tvořivosti?

Ilustrativní obrázek

CRISPR sada pro domácnosti bude mít schopnost určit řadu nemocí

Ilustrativní obrázek

Bill Gates spustil soutěž o nalezení univerzální vakcíny proti chřipce

Ilustrativní obrázek

Vědci udrželi mozky prasat „naživu“ 36 hodin po vyjmutí z těla. Teď mohou následovat mozky lidské

Ilustrativní obrázek

Mammoth Biosciences založila jedna z pionýrek metody CRISPRČti více
Ilustrativní obrázek

Aston Martin očekává tržní hodnotu 4 až 5,1 miliard liber po IPO v Londýně

Ilustrativní obrázek

Wall Street uzavřela na nových historických maximech, dařilo se akciím napříč sektory

Ilustrativní obrázek

Šéf divize korporátního a investičního bankovnictví Bank of America odchází ze své funkce

Ilustrativní obrázek

Kapitálová přiměřenost Monety by před koncem roku 2018 měla dosáhnout úrovně v rozmezí 15,9 až 16,3 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akcie zakončily čtvrteční obchodování smíšeně

Ilustrativní obrázek

Avast plánuje snížit kapitál kvůli vytvoření distribuovatelných rezerv pro dividendy a buybacky

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.